Jump to content

Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sistit: mesanenin iltihaplanmasıdır. İdrar ve üreme yollannın öteki bölgelerinde de iltihap vardır. Bu nedenle sistit tek başına bir hastalık değil, idrar ve üreme yollarının enfeksiyonunun bir bölümünü oluşturan bir enfeksiyondur. Eşeria koli, stafgilokoklar ve steptokoklar sistite yol açan başlıca bakterilerdir. Bu bakteriler genellikle üretradan mesaneye ulaşırlar. Kadınlarda üretra daha kısa olduğu için sistite daha çok yakalanırlar. İdrar akımının tıkanma sonucunda azalması, mesanede idrarın birikmesi, sistitin oluşmasında önemli bir etkendir.

 

Belirtileri: Sık idrara çıkma, idrar yapma sırasında ağrılı bir yanma hissetmek, sürekli idrar yapma isteği. İdrar yapma sırasında ağrı rektuma, penise ya da büyük dudaklara yansır. İdrar kötü kokulu ve kanlı olabilir. Ateş ve terleme görülebilir.

 

Tedavisi: Antibiyotiklerden yararlanılır. Ayrıca idrar akışını engelleyen ya da güçleştiren bir etken varsa, bunun da tedavi edilmesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...