Jump to content

Ferace Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ferace;Eski Türk kadın kıyafetlerinden biridir.Yaşmak denilen yüz örtüsüyle birlikte kullanılırdı.

 

Ferace kadınların içlik üstüne giydikleri, kendisi de, kolları da gayet bol, kol ağızlan çok açık, gayet geniş devrik yakalı bir mantoydu. Etekleri topuklara kadar inerdi. Kollar göğüs üzerinde kavuşturulduğu zaman eller tamamıyla yen içinde kalırdı.

 

Feraceler, genel olarak, gürünşah ve Türk kadını “Engürü (Ankara) sofu” denilen Türk dokumalarından yapılırdı. Fakat çuha, atlas, canfes (tafta), lahur, kişmir yünlü ve ipeklilerinden yapıldığı da çok olurdu. Sonradan Avrupa fabrikaları bu kumaşları taklit ederek lahuraki, kaşmir, triko ve şelaki gibi adlar altında, feracelik olarak memlekete sürdüler. Halbuki Türk kumaşları hiç solmaz, kolay eskimezdi.

 

Ferace, zamanla, biçim bakımından değişikliklere uğradı. Yakalarına dantela kırmalar konuldu, önüne ilik, düğme yapıldı. Bilhassa kibarlar ve saraylılar, Avrupa kadınlarının mantolarına benzeterek, feracenin sadeliğini bozdular. Ferace, gide gide, yalnız yaşlı kadınların kullandığı bir kıyafet halini aldı. Daha sonra geçen yüzyılın sonunda Beyrut’tan gelen bazı Türk kadınlarının çarşafla sokağa çıkarak bu Suriye kıyafetini moda haline getirmesi üzerine, ferace büsbütün unutulmaya yüz tuttu; yalnız Saray kadınlarında kaldı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...