Jump to content

Patrikhane Nedir? Patrikhane Tarihi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

riga-ortodoks-kilisesi.jpg

 

Hıristiyan Ortodoks Klisesi’nin başında olan başpapaza Patrik, idaresi altında olan Kilise Kurulu’na da Patrikhane denir.

 

Patrikhane ve Patrik, önceleri bütün Hıristiyan kiliselerini içine alıyordu. Roma, İskenderiye, Antakya, Kudüs Kiliseleri de Hıristiyanlığın ilk zamanlarında birer Patriklik idiler. Sonraları Hıristiyan dininde gerek politik etkilerce, gerekse inançlar yüzünden aykırılıklar başgösterince bu Patriklikler ya birbirbirlerinden ayrıldılar ya da öbürlerinin baskısı altında silindiler.

 

Roma Kilisesi ile İstanbul (Bizans) Kilisesi arasında bağ uzun süren çatışmalara tarafların Hıristiyanlar üzerinde elde etmeye çalıştığı üstünlüğe rağmen XI. yüzyılın ortasına kadar kopmadı. Bu bağı ilk koparan Bizans Patriği oldu. O tarihten beri de Batıda gün geçtikçe kuvvetleri artan Papa’ların karşısına İstanbul Patrikleri ayrı bir kilisenin Doğu Hıristiyanlarının başı olarak çıktılar.

 

IV. yüzyıla kadar Hıristiyan Kiliseleri üç Patrikliğe bölünmüştü. Bunlar İsa’nın yoldaşlarından Petros’un kurduğu Roma Kilisesi, Paulas’un kurduğu Antakya Kilisesi, Yohannes’in kurduğu İskenderiye Kilisesi idi. IV. yüzyıl içinde Roma İmparatoru I. Constantinus (Konstantin) Bizans’a yerleşince Hıristiyanlığı korudu. Bu arada Roma ve İskenderiye Kiliselerinin baskısından kurtulmak isteyen Kudüs Kilisesi de ayrı bir kuvvet olarak ortaya çıktı.

 

Batı Roma İmparatorluğu sınırları içindeki Hıristiyanlar gitgide Roma Kilisesine bağlanırken, Bizans Kilisesi de Yunanlaşıyordu.

 

Roma ile Bizans Kiliseleri arasında gerçek ayrılma XII. yüzyılda oldu. Bundan sonra Bizans Patrikleri Ortodoksların, Roma Papa’sı da Katoliklerin başı olarak kaldılar.

 

Fener Patrikhanesi

Osmanlılar İstanbul’u alınca Fatih Sultan Mehmet, Patrik Grigorios’un boynunu vurdurdu. Yalnız Kilise’ye de Hıristiyanlar üzerinde geniş bir yetki tanıdı.

 

Osmanlılar devrinde ilk Patrikhane binası III. Murat tarafından Fethiye Camisi yapılan Pamakaristos Kilisesinde idi. 1574′te Patrik Timoteos Aya Yorgi Kilisesi’ne geçti. 1720′de Patrik Yeremyonos Fener’deki kiliseyi yaptırdı. Bugün de Rum Ortodoks Patrikhanesi buradadır.

 

Patrikhanenin ünlü bir kapalı kapısı vardır ki II. Mahmut’un sadrazamı Benderli Ali Paşa asi Moralı Yunanlılar’la mektuplaştığı için Patrik Grigorios’u Patrikhane’nin bu kapısı önünde astırmıştı. O zamandan beri Patrikhane bu kapıyı hala kapalı tutar.

 

Bizans Kilisesi’nin kurulduğu 330 yılından beri Ortodoks Kilisesi’nin başına 300′den fazla Patrik gelip geçmiştir. Son dönemde Fener Rum Patrikliği özellikle siyasi konular ile yoğun bir uğraşı içerisinde girmiş ve bir çok siyasi ülke meselesine karışmaya çalışmışlardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...