Jump to content

Boğaz Ağsını Hafifleten Yöntemler


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Boğaz Ağrısını Hafifleten Yöntemler[/h] Kış mevsiminde sık görülen rahatsızlıklardan biri de boğaz ağrılarıdır. Genel olarak viral, bakteriyel veya mantar enfeksiyonları ile ortaya çıkan boğaz ağrıları reflü, alerji ve tümörlerden dolayı da oluşabilir. Genel olarak soğuk algınlığı veya nezle gibi hastalıklara yol açan virüsler ilk belirti olarak boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve yanma hissi uyandırır. Hastalığın ilk günlerinden sonra kendiliğinden geçebilir ancak bu süre zarfında boğaz ağrısını hafifletecek yöntemleri de deneyebilirsiniz. Peki, kış aylarında boğaz ağrısını hafifletmek için neler yapılmalıdır?

[h=2]Sıvı Tüketimine Dikkat[/h] Boğaz ağrılarında en önemli faktör sıvı tüketimidir. Boğazı kuru bırakmamak enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan yanma ve ağrı hissini dindirir. Yutkunma güçlüğünü hafifletir ve oluşan tahrişi azaltır. Bu yüzden günde 2,5 lt su ve boğaz ağrılarınızın dinmesine yardımcı olacak adaçayı, papatya çayı ve okaliptüs çayını tüketmeye özen göstermelisiniz.

 

[h=2]Sigara Tüketmemek[/h] Boğazdaki tahrişi azaltmak için sigara tüketmemeye özen göstermek gerekir. Sigara hem ses tellerine zarar verir hem de boğaz kuruluğunu tetikler.

 

[h=2]Boğaz İrritasyonuna İyi Gelen İlaçlar[/h] Doktorların önerdiği advil veya aleve boğazdaki şişliğin inmesine ve ağrının dinmesine yardımcı olur. Aynı zamanda tuzlu su ile yapılan gargaralar, spreyler ve pastiller de boğaz ağrısının hafiflemesini sağlayabilirler.

 

[h=2]Yiyecekler Önemli[/h] Boğazdaki tahrişi tetikleyen aşırı sert veya aşırı sıcak yiyeceklerden uzak durmak iyileşme sürecinde önemlidir. Bu süreçte püre, çorba veya makarna tarzı daha soft yiyecekler tercih edilmelidir.

 

[h=2]Bulunulan Ortamın Nem Oranı[/h] Boğaz ağrılarında solunan havanın nem oranının düşük olması kuruluğu tetikler. Bu yüzden nem dengesini bozan ısıtma sistemlerinin çok fazla tercih edilmemesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...