Jump to content

Dişlerin Güçlenmesi İçin Vitaminler


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Aktif bir hayat yaşamaya, besleyici bir diyet sürdürmeye ve sağlığınıza dikkat etmeye çalışırken dişlerinizin sağlığını da göz ardı etmemelisiniz. Dişleri fırçalamanın ve zaman zaman diş ipi kullanmanın dişleri sağlıklı kılacağını düşünseniz de aslında vücut dişlerin sağlıklı ve güçlü kalması için farklı vitaminlere de ihtiyaç duyar.

D vitamini dişlerin sağlığı için çok önemli bir vitamindir. D vitamini vücudun kemik ve diş yapısına kattığı kalsiyumu emebilmesi için mecburidir. D vitamini kandaki kalsiyum seviyelerini dengeler ve vücudun kalsiyumu kullanabilmesini sağlar. Eğer seviye düşerse vücut dişler ve kemiklerden kalsiyum çekmeye başlar, bu da yapılarının daha zayıf ve daha az yoğun olmasına yol açar.

K vitamini vücut tarafından öncelikle olarak pıhtılaşma için kullanılır. Ancak K vitamini ayrıca kemik mineralizasyonu için de kullanılır ve kemiklerle aynı minerallerden yapıldıkları için bu durum dişleri de etkiler. K vitamini eksikliği dişlerin zayıflamasına yol açar ve genellikle beslenmedeki bir yanlıştan değil bir hastalıktan kaynaklanır. K vitamini eksikliği diş temizliğinden sonra diş etlerinin de kolayca kanamasına sebep olur.

B vitamini ailesinde tiyamin, riboflavin, niyasin, B6 vitamini, B12 vitamini ve folik asit gibi vitaminler bulunur. Bu vitaminler genel olarak vücudun yemeği enerjiye çevirmesinde ve kırmızı kan hücrelerini oluşturmasında etkilidir. Ancak B vitamini eksikliği ağzı ve dişler etkiler. Dişleri zayıflatabildiği gibi dilde yanma ve şişlik hislerine yol açıp yutkunmayı zorlaştırabilir.

Cilt güneş ışınlarına maruz kaldığında vücut D vitamini üretir. Eksikliği durumunda takviye alınabilir veya her gün güneşte 10 dakika geçirilebilir. Vücut bağırsaklarda K vitamini oluşturur ancak yeşil yapraklı ve sebzeler ve brokoli gibi kaynaklardan da alınabilir. B vitamini ise etlerden sebze meyvelere kadar birçok besinsel kaynakta mevcuttur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...