Jump to content

Türkiye’de Yetiştirilen Sanayi Bitkileri Nelerdir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tütün

 

Türkiye’nin iklimi ve toprak yapısı tütün üretimine çok elverişlidir. Bu nedenle, yurdumuz, dünyanın sayılı tütün üreticileri arasındadır.

 

Tütün, Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetiştirilebilir. Fakat kaliteli tütün yetişebilecek yörelerin devletçe saptanması ve tütünün buralarda yetiştirilmesi yoluna gidilmiştir.

 

Türkiye, tütün üretiminin yarısından çoğu, Ege Bölgesi’nde gerçekleştirilir. Manisa, tek başına Türkiye tütün üretiminin dörtte birini sağlar. Diğer üretici iller izmir, Denizli, Mugia, Uşak ve Aydm’dır.

 

Türkiye’de tütün üretiminde ikinci sırayı Karadeniz Bölgesi alır. Bu bölgemizi Güneydoğu Anadolu, Marmara, Akdeniz ve Dogu Anadolu izler. Iç Anadolu’da üretim yok denecek kadar azdır. Üretilen tütünün önemli bir bölümü ihraç edilmektedir.

 

Pamuk

 

Pamuk; yurdumuzda başta gelen sanayi ürünlerindendir. Sanayi bitkileri üretimine ayrılan toprakların yarısına yakınında pamuk üretilmektedir. Yurdumuzda pamuk, yaz mev-

siminin sıcak ve kurak geçtiği ve gerekli zamanlarda sulama imkânlarının bulunduğu yerlerde yetiştirilir. Türkiye, dünyanın sayılı pamuk üreticileri arasında yer alır.

 

Pamuk üretiminde Ege Bölgesi başta gelir. Üretimin yüzde kırktan fazlasını bu bölgemiz gerçekleştirir. Bölgedeki başlıca üretici iller Aydın, izmir ve Manisa’dır.

 

Akdeniz Bölgesi de, Türkiye pamuk üretiminin üçte birinden fazlasını gerçekleştirmektedir. Yalnızca Adana ve Hatay, Türkiye pamuk üretiminin dörtte birine yakınını sağlamaktadır. Öteki üretici iller Antalya, Kahramanmaraş ve içel’dir.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de pamuk üretimi önemli ölçüdedir.

 

Tarımsal ürün ihracatımızın yaklaşık beşte birini pamuk oluşturur.

 

Şekerpancarı

 

Şekerpancarı, Karadeniz, Ege ve Marmara kıyıları ile Güneydoğu Anadolu hariç, hemen her yerde yetiştirilir.

 

Güneydogu’da şekerpancarı üretiminin azlığını su kaynaklarının kıt oluşuna bağlayabiliriz. Kıyılarda, şekerpancarı üretiminin yapılmaması ise, daha kârlı ürünlerin tercih edilmesiyle açıklanabilir.

 

Bu gün şekerpancarı üretimiyle Türkiye, dünyanın sayılı şeker üreticileri arasında yer almaktadır.

 

Şekerpancarı üretimi, şeker fabrikalarının bulunduğu yerlerde ve bu yerlerin çevresinde yapılmaktadır. Konya, Eskişehir, Tokat, Aksaray, Ankara, Yozgat, Kastamonu, Çorum ve Samsun üretimin en çok olduğu illerdir. Şekerpancarının yurdumuzun hemen her yerinde yetiştirilebilmesi, şeker fabrikalarının Türkiye’de yaygınlık kazanmasını sağlamıştır.

 

Keten-Kenevir

 

Keten ve kenevirin liflerinden urgan ve halat yapılır. Tohumlarından da yag elde edilir.

 

Keten daha değerlidir. Çünkü bu bitkinin liflerinden iç çamaşırı, yazlık elbise, örtü, mendil vb. şeyler yapılır. Tohumlarından da bezir yağı elde edilir. Kenevir lifi bakımından Kastamonu, Urfa, Samsun, Çorum; tohum üretiminde ise Yozgat ve İzmir başta gelir. Taşköprü’de bir kenevir lifi işleme fabrikası vardır. Amasya, Kütahya ve Burdur’da da kenevir yetiştirilir.

 

Türkiye’de keten tarımı pek önemli değildir. Üretiminin tamamına yakınını Sinop, Kastamonu, Zonguldak ve Kocaeli illeri verir.

 

Anason

 

Anason, baharatlı tohumları için yetiştirilir. Hamur işlerine çeşni vermek için kullanılır. Et ve sebze yemeklerine katılır. Yatıştırıcı özellikteki anason çayı birçok yerde yaygındır.

 

Yurdumuzda anason, daha çok rakı üretiminde kullanılır. Türkiye toplam anason üretiminin yandan çoğu Burdur ilinden sağlanır. Diğer üretici iller Denizli, Muğla ve Antalya’dır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...