Jump to content

Normal Uyku Süresi Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Normal uyku süresi ya da gerekli uyku süresi, kişinin ertesi gün uykusu gelmeden zihinsel ve fiziksel fonksiyonlarını yerine getirebildiği uyku süresidir.

 

Dolayısıyla genetik olarak belirlenmiş olan bu süre, kişiden kişiye değişir. Toplumun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan bir kesim için 5-6 saatlik bir uyku yeterli olabilmektedir. Yüzde 15 gibi bir oranı oluşturan bazıları ise 8-9 saatin ötesine geçebilmektedir.

 

Çevreleri tarafından tembel olarak algılanan bazı kişiler 11-12 saat hatta bazen daha uzun süre uykuya ihtiyaç duyabilmektedirler. Aslında bu durumlarının tembellikle bir ilgisi yoktur, genetik olarak böyle kodlanmışlardır.

 

Uyku süresi genellenemez

 

Bu yüzden genellenebilecek bir uyku süresi yoktur. Ama çoğunluk 7-8 saat uyku süresiyle gününü sürdürebilmektedir. Bazıları için bu süre 5-6 saatken bazıları için 11-12 saate uzayabilmektedir.

 

İnsanlar uyku sürelerini kendi istekleriyle belli bir limitin üzerinde arttıramazlar ya da azaltamazlar. Eğer kişinin uyku süresi 8-9 saatse, kişi istese de her gün üst üste 11-13 saat uyuyamaz.

 

Ya da kişinin uyku süresi 6 saatse, bunu sürekli 4 saatle sürdürmesi mümkün olmaz. Bunun belirtileri mutlaka ertesi güne yansır.

 

Bu yüzden uyku süresini eksiklikleri gidermek amacıyla birkaç gün uzatmak mümkün olsa da, bunu sürekli yapmak, uyku süresine sürekli müdahale etmek mümkün değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...