Jump to content

Matematik Tarihçesi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Eski büyük medeniyetleri gözden geçirecek olursak Mısırlılar’ın, Romalılar’ın matematiğe büyük bir gelişme getirmediklerini buna karşılık Babilliler’le, Eski Yunanlılar’ın bu alanda önemli ilerlemeler kaydettiğini görürüz. Matematikte ilk önemli hamleyi yapmak şerefi Babilonyalılar’la Sümerler’e aittir. M.Ö. 1700 yıllarında Babil‘de, Hammurabi hanedanı zamanında cebirde, geometride önemli ilerlemeler kaydedildi.

 

Eski Yunanlılar’da matematiğin gelişmesi M.Ö. V. ve IV. yüzyıllarda olmuştur. Arhkytas, Eudoksos o devrin en önemli matematikçileriydi. Yüzyıl kadar daha sonra Arkhimides’le Apollonios’la, Yunan matematiği en yüksek derecesini buldu.

 

Doğuya gelince M.S. IV. yüzyılda Hindistan’da astronomi bilimi gelişmeye başladı. İslam devrinde de daha önceki bütün matematik bilimleri üzerindeki çalışmalar önemli bir yer tuttu. X. yüzyılda büyük Türk bilgini Harizmi’nin cebir hakkındaki eseri Mezopotamya’da gelişen eski matematik geleneğini yeniden canlandırdı. 1000 yıllarında yetişen büyük bilgin El-Birûni, Fatımiler zamanında Mısır’da yaşayan İbni Yunus, İbn el-Haytam en büyük İslam matematikçileridir.

 

İki yüzyıl sonra Sicilya’nın İslam dünyası ile teması İtalyan bilim hayatına büyük bir yenilik getirdi. Öte yandan İspanya’da hüküm süren Emeviler’in Ortaçağ Avrupası’nın bilim hayatına büyük etkileri oldu. İslamlık devrindeki matematik büyük Türk bilgini Uluğ Bey zamanında yeniden canlandı.

 

Modern matematik XVII. yüzyılda başlamıştır. Bu devrede matematiğin çok önemli iki kolu olan “analitik geometri” ile “integral” hesap doğmuştur. XVII. yüzyılın en büyük matematikçisi İngiliz bilgini Sir Isaac Newton‘dur. Analitik geometrinin kurucusu Fransız bilgini René Descartes; “integral hesab»ın kurucusu da ingiliz bilgini Newton’la Alman bilgini Leibniz’dir.

 

XVIII. yüzyılda matematikte çok büyük ölçüde bir keşif yapılmamışsa da sürekli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu devrin en büyük matematikçilerinin başında Alman bilgini Leonhard Euler, Fransız bilginlerinden Lagrange ile Laplace gelir. XIX. ve XX. yüzyıllarda geometride büyük gelişmeler oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...