Jump to content

Psikolojik Travma - 2...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

TSSB ile İlgili Bilmediklerimiz

 

Psikolojik travmaya maruz kalan bireylerin sadece 1/3’ü TSSB semptomları geliştirmektedir. Geriye kalan kesimin neden TSSB geliştirmediğini, hangi faktörlerin bunu önlediğini tam olarak bilmemekteyiz.

 

Üst Üste Gerçekleşen (Kronik) Travmalar Nelere Yol Açar?

 

1) Kişinin kendisi ve dünya hakkındaki görüşlerini derinden etkiler

2) Kendine zarar verme davranışları görülebilir – kendini kesme, yakma

3) İlişki problemleri yaşayabilir (ya çok yakın ya da çok mesafeli)

4) Kısa süreli psikotik semptomlar da görülebilir (paranoya, delüzyon)

 

Beden Hatırlar!

 

Travma sadece zihinde, davranışta ya da duyguda kodlanmaz. Bedenimiz de travma yaşandığı anda nasıl tepki verdiğini hatırlar. Bazı durumlarda zihnimiz tarafından bastırılmış, hafızamız tarafından getirilmekte zorlanan sahneler, anlar veya yaşantılar, bedenim tarafından hatırlanır. Bedenimizin verdiği tepkilere dikkatlice bakmak, bize yaşadığımız travma ve sonrası hakkında oldukça önemli bilgiler verir.

 

Hikayenin Sonunu Farklı Yazmak.

Kompleks Travmaya yaşantılarına sahip kişiler genellikle kendilerini süregelen bir travma ve istismar döngüsünün içinde bulurlar. Mesela çocukluk çağları fiziksel ve duygusal istismar içinde geçmiş bir kadın, yetişkinlikte kendisini aynı şekilde istismar eden ilişkiler yaşayabilir. Kendisini sözel olarak taciz eden, aşağılayan, döven ya da umursamayan veya değer vermeyen kişileri sevgili veya eş olarak seçebilir.

 

Aslında çocukluğunda bu tür olaylara maruz kalmış bir kişinin yetişkinlikte bunun tam tersi insanlara yöneleceğini düşünürüz, fakat durum genellikle tersi olur. Bunun nedeni kişinin kendi hikayesinin sonunu farklı yazma ve geçmişte yaşadığı istismarla halleşebilme arzusu ve dürtüsüdür.

 

Kişi kendisini eskiden yaşadığına benzer travma ve istismar döngülerinin içine sokarak, eskiden sağlayamadığı kontrolü sağlama ve bu sefer bu döngüye son verebilme çabası içerisindedir.

 

Kişi geçmişteki travmalarına bağlı olarak geliştirdiği "güvende değilim" ve "yeteri kadar iyi değilim" gibi inançları da yeni travmalarda test eder. Bu nedenle aynı travmayı yeni durumlarla ve yeni kişilerle yaşar.

 

Ensest geçmişi olan bir kadının yüksek derecede cinsel ilişki yaşaması, fiziksel olarak istismar edilen bir ergenin okulda sürekli kavga çıkartması veya tecavüz mağduru bir kadının sürekli tecavüz mahaline gitmesi yukarıda belirtilen nedenlerle yapılan davranışlardır.

 

Kişilerin TSSB ile Başa Çıkmada Kullandıkları Sağlıksız Yollar Nelerdir?

 

1) Alkol ve madde kullanımı ve diğer bağımlılıklar

 

2) Tehlikeli cinsellik

 

3) Şiddet

 

4) Kendine zarar verici davranışlar

 

5) Aşırı yemek yemek/Hiç yemek yememek

 

6) Impulsif davranışlar

 

TRAVMATİK DENEYİM YAŞAMIŞ KİŞİLERE NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ?

 

—Güvenli Ortam Yaratmak (Fiziksel ve duygusal)

 

—Güvenilir olmak

 

Seçim yapmalarına izin vermek ve bunu desteklemek

 

—Seçim yapmalarına izin vermek ve bunu desteklemek

 

—Travma belirtileri gösteren kişileri gerekli yardımı alabilecekleri ruh sağlığı uzmanlarına yönlendirmek

 

—Kişilerin travmalarını açmaları ve paylaşmaları konusunda ısrar etmemek

 

—Onlar için güvenli bir yer yaratabiliyor olmak

—Limitler ve sınırları çizebilmek ve bunun travmaya maruz kalmış kişiler için yararlı olduğunu anlayabilmek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Psikolojik Travma - 1...

   Psikolojik travma kişilerin hayatını,vücut bütünlüğünü ya da ruhsal dengesini tehdit eden, ve duygusal anlamda üstesinden gelmekte zorlandığı olaylar, deneyimler veya durumlardır. (Pearlman & Saakvitne, 1995, p. 60)   Prof. Dr. Vedat Şar'ın belirttiği tanımla “Kişinin başından geçen olayların yarattığı stres onun dayanabilme gücünü aştığında ruhsal travma yaşantısı ortaya çıkar.”   Travma Subjektif (Göreceli) Bir Deneyimdir   Bir olayın travmatik etki yaratıp yaratmaması tamamiyle k

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Psikolojik Travma...

   Nedir “Travma” kelimesi Yunancadaki “yara” teriminden türemiştir. Oldukça korkutucu veya üzüntü veren olaylar psikolojik yara veya hasara, belirli bir olay veya deneyimin ardından baş etmede veya normal işlev göstermede zorluğa neden olabilir. Herkesin reaksiyonu farklıdır; fakat potansiyel travmatik bir olay yaşayan birçok kişi aile veya arkadaşlarının yardımıyla iyileşir ve uzun süreli hiçbir sorun yaşamaz. Eğer kişide sorunlar ortaya çıkarsa bu sorunlar doğrudan travmatik olayın ardından vey

   , Yer: Ruh Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...