Jump to content

Beyin Tümörü Türleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Beyin tümörleri yerleştikleri yere göre sınıflandırılır. Ama bundan önce iyi huylu, kötü huylu olmalarına göre sınıflandırılırlar.

 

Beyin tümörleri yerleştikleri yere göre sınıflandırılır. Ama bundan önce iyi huylu, kötü huylu olmalarına göre sınıflandırılırlar.

 

Bir diğer önemli sınıflandırma, beynin dokusunun içerisinden çıkan tümörler –ki bunlara intraksiyel denir- ya da beyin dokusunun içinden çıkmayan, beyin dokusunun dışında çıkıp beyne baskı yaparak onu rahatsız eden tümörler grubudur.

 

Bunlara da ekstra aksiyal grup denir.

İntraksiyel tümörlerin iyi huyluları da olmakla birlikte çoğunluğu kötü huyludur. Ekstra aksiyellerin de kötü huyluları olmakla birlikte çoğunluğu iyi huyludur.

 

Beyin tümörünün cinsini anlama yöntemleri

 

Kan beyin bariyeri diye bir şey vardır. Beyinde tümör olduğunu ya da iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu anlamak için, hastaya damar yoluyla tümörü boyayan bir madde verilir. Buna kontrast madde denir.

 

Bir tümörün kontrast madde tutması, tutarsa bunun tutuş şekli, dağılım biçimi ya da tümörün beyin dokusu etrafında oluşturduğu ödem (beynin bir tür kendisinden olmayan dokuya gösterdiği reaksiyon anlamında ödem) gibi özelliklerin kullanılması, bir tümör olup olmadığı, tümörse de iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu ayırt etmeyi sağlar.

 

Son yıllarda MR teknolojisi oldukça gelişmiştir. MR sadece görüntüsel bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda bir tür analiz yaparak da bilgi verir. Yani MR ile bu dokunun içeriğindeki bazı maddelerin büyüme oranları tespit edilerek, onu normalden ayırt etme olanağına sahip olunmaktadır.

 

Ya da difüzyon denen, yani çeşitli MR teknikleri kullanılarak, bir dokuyu kafayı açmadan da analiz etme olanağı vardır. Fakat bunlar hiçbir zaman yüzde yüz kesinlikte değildir.

 

İyi huylu beyin tümörlerinin zararları

 

İyi huylu tümör denildiği zaman, vücuda zarar vermeyeceği düşünülür. Fakat beyin söz konusu olduğunda, iyi huylu tümörler yerleştikleri yer itibariyle bazen çok kötü sonuçlara yol açabilirler.

 

Çünkü beynin yerleştiği bölge kafatası içerisinde sert ve sabit bir alandır. Tümör iyi huylu bile olsa, normal beyin dokusuna yetecek kadar bir hacmin başka bir doku tarafından işgal edilmesi halinde, kafatası sabit olduğu için, bu sabit alanda bir dokunun genişleyebilmesi için diğer dokunun alanının küçülmesi gerekir.

 

Beyin belli hacimdeki misafirleri kabul edebilecek kapasitededir. Ama bu misafirin geliş şekli, süresi ve hızı önemlidir.

 

Örneğin çok uzun yıllar içerisinde gelişen 150-200 cc bir tümör beyin tarafından şaşırtıcı bir şekilde tolere edilebilir ve beyinde herhangi bir arıza oluşturmayabilir.

 

Ama bunun dörtte biri kadar bir ek kitle birden bire kafa içerisine konulduğu zaman, çok büyük dramatik sonuçlara yol açabilir. Yani kitlenin oluşma şekli ve süresi bu konuda çok önemli bir rol oynar.

 

Beyin tümörünün tanısı

 

Beyin tümörü tanısı koymakta altın standart olarak beyin MR’ı kabul edilmektedir. Bunun ardından beyin tomografisini saymak mümkündür.

 

Bir tümöre kesin bir şekilde iyi huylu ya da kötü huylu tanısını koymak için hücresel inceleme gerekir. Yani tümörden bir parça alınması ve o parçanın patolog tarafından incelenmesi ve isimlendirilmesi gerekir.

 

Ama deneyimlere dayanarak bir ilgili hekim ya da bir radyolog MR’a baktığı zaman o tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğuna ilişkin yüzde 98’lere varan doğrulukta bir tahminde bulunabilir.

 

Ama esas yüzde 100 kesin tanıyı patolog koyar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...