Jump to content

Atatürk’ün Manevi Kızlarından Nebile


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

‘Nebile Hanım ya da Nebile Bayyurt (d. İstanbul, 1901 – ö. Kartal, 1947), Atatürk‘ün manevi kızlarından. Hayatı hakkında farklı kaynaklarda farklı bilgiler mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

 

Darülfünun Mektebini, Sağlık Mesleki İdadi’sini ve Paris Sorbone Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. 1930 yılında İzmir Menkul Kıymetler Borsası’nda,1931 yılında Malatya İktisat Bankasında, 1932′de Ankara Döviz ve Bono Bankacılığı’ında en sonda TRT’deki Ekonomi Haberlerin’de Ekonomist olarak çalıştı.

 

 

Hayatının sonuna kadar çalışmayı ihmal etmeyen Nebile Hanım 1947 yılında Ankara’da verdiği bir konferansın hemen ardından merdivenden inmek üzere iken geçirdiği beyin kanamasından ötürü hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

Atatürk’ün Manevi Kızı Olması

 

 

 

 

 

Nebile Hanım’ın Atatürk’le nasıl tanıştığı ve manevi kızı olduğu konusunda farklı anlatımlar vardır ama hepsi bir gün Dolmabahçe Sarayı’na evinden kaçıp gizlice geldiği noktasında birleşirler. Platonik bir aşkla bağlı olduğu Atatürk’e yakın olmak isteyen Nebile, sarayda hizmetçi olarak kalmanın bir yolunu bulmuş ve zamanla Atatürk’ün manevi kızı olarak görülmeye başlanmıştır. Nebile Hanım, 1929‘da Viyana Büyükelçiliği Baş Katibi Tahsin Bey’le görkemli bir törenle evlendirildi. Bu evlilik iki yıl sonra boşanmayla sonuçlandı. Nebile Hanım, ikinci evliliğini Sebahattin İrdelp adlı bir mühendisle yaptı. Atatürk’ün ölüm haberini aldığında sağlık durumu bozuldu. Rahatsızlığı sonucu kör olan Nebile Hanım, Heybeliada’da hayatını kaybetti[1].

 

1901 yılında İstanbul’da doğan Nebile Hanım Atatürk’ün manevi kızlarından birisidir. Dönemin Viyana Büyükelçiliği Baş Katibi Tahsin Bey ile evlendirilmiştir. Düğünü Atatürk’ün de katılımı ile 17 Ocak 1929’da Ankara Palas’ta yapılmıştır. Atatürk’ün hastalandığı günlerde Nebile Hanım’da hastalanmış, yakalanmış olduğu hastalıktan kurtulamayarak hayatını kaybetmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...