Jump to content

İstanbul Pera Palas Atatürk Odası


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İstanbul-Pera Palas’ta Atatürk Odası.

 

 

Mimar Alexander Vallaury’nin tasarladığı Pera Palace Hotel, oryantalist, art nouveau ve neo-klasik tarzların bir arada kullanıldığı mimarisiyle, İstanbul’un en ihtişamlı yapılarından biridir.

 

 

1892’de otelin kuruluşu için ilk çalışmalar başlatılmış, 1895’te açılışı bir balo ile yapılmıştır. Birçok ilkleri üzerinde taşıyan Pera Palace, Osmanlı sarayları dışında elektriğin verildiği ilk ve tek bina olmuştur. Açılışından Birinci Dünya Savaşı’na kadar geçen 20 yıllık süre, otelin en parlak dönemidir.

 

 

Atatürk, ilkkez 1917 yılında Pera Palace’ta konaklamış, Veliaht Vahdettin ile birlikte gittiği Almanya’dan dönüşünde, 4 Ocak 1918 günü yine Pera Palas’ta kalmıştır. Atatürk, Birinci Dünya Savaşı sonunda, İstanbul’un işgali sırasında annesinin Beşiktaş Akaretler’deki evi işgal kuvvetlerince gözetim altında olduğu için, Pera Palas’ın birinci katındaki 101 No’lu odada sıklıkla kalmıştır. Bu odada, fikir arkadaşlarıyla buluşarak durum değerlendirmeleri yapmış, Şişli’deki eve taşınıncaya kadar Pera Palas otelinde kalmaya devam etmiştir.

 

 

Cumhuriyetin ilanından sonra yabancı konuklarını Dolmabahçe Sarayı yanı sıra Pera Palace’ın birinci katında bulunan 101 numaralı odasında ağırlayan Atatürk’ün, 1981 yılında müze haline getirilen odasında bir çok özel eşyası sergilenmektedir.

 

 

O yıllarda, eskidiği için atılacak olan bu eşyalar, Atatürk’ün 10 yıl süre ile koruma polisliğini yapmış olan Rıdvan Gürarı tarafından, Atatürk’ten rica edilerek alınmış olan eşyalardır. Halen Atatürk Odası’nda sergilenmekte olan bu eşyalar içerisinde; manevra gözlüğü, okuma gözlüğü, diş fırçası, diş tozu, çatal, bıçak, elbise fırçası, çay fincanı, kahve fincanı, mahmuz, takim elbise, markalı iç çamaşırları, muhtelif şapkalar, pijama ve terlikler bulunmaktadır.

 

 

Rıdvan Gürarı, Istanbul Pera Palas Oteli İşletmecisi Hasan Süzer’in bir Atatürk aşığı olduğu haberini alarak bu eşyaları kendisine göstermek üzere İstanbul’a getirmiş, Hasan Süzer’de çok memnun olarak bu eşyaları büyük bir meblağ ödeyerek satın almış ve kurulmakta olan Atatürk müzesinde özel vitrinlerde sergilemiştir. Aynı müzede, Atatürk’ün manevi kızı Ülkü’ye Atatürk tarafından hediye edilen yatak örtüsü de Atatürk’ün yatağı üstündedir.

 

 

1934 yılında Yunan Başbakanı Elefterios Venizelos’un Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday gösteren ve Nobel BArış Ödülü Komitesi’ne yazılmış fransızca bir mektupta odada sergilenmektedir.

 

 

Müzenin en ilgi çeken parçası

 

 

1929 yılında Atatürk’ü ziyaret eden bir hint Mihracesi, Atatürk’e üzerinde bir saat motifi olan ipek bir seccade hediye etmiştir. Bu seccade üzerine dokunmuş olan saat motifi 09.07’yi göstermektedir. Bilindiği üzere Atatürk’ün ölüm saati 09.05’tir. Ancak beyin, kalpten sonra iki dakika daha yaşamaktadır. Ölümünden 9 yıl önce kendisine hediye edilen bir halı üzerinde Atatürk’ün ölüm saatini gösterir bir motifin bulunması, Atatürk’ün ölümünden sonra araştırmacıların oldukça dikkatini çekmiştir. Ayrıca seccade üzerinde sıralanmış olan 10 adet Kasımpatı çiçeği motifleride Atatürk’ün ölüm tarihi olan 10 Kasım’ı çağrıştımasıyla seccadeyi daha da gizemli bir hale getirmiştir. Seccade Atatürk Odası’nın duvarında asılı bulunmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...