Jump to content

Kayseri Atatürk Evi Müzesi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kayseri-Atatürk Evi Müzesi

 

 

19. yüzyıl sonunda Raşit Ağa tarafından ev olarak yaptırılan bina, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kesme taşlardan inşa edilmiş, ve iki katlıdır. Tavanı ahşap işlemelidir.

 

 

Milli Mücadele yıllarında, yanındaki arkadaşları ile birlikte 20 Aralık 1919 Cuma günü Kayseri’ye gelen Atatürk, Kayserililer tarafından coşkuyla karşılanmış, dönemin en gösterişli konağı olan İmamzade Raşit Ağa’nın evinde misafir edilmişlerdir. Kayserilerle bu evde görüşmeler yapmış, geceyi konakta geçirdikten sonra 21 Aralık 1919 sabahı Kayseri’den ayrılmışlardır.

 

 

Atatürk’ün kaldığı oda ikinci katta ve evin güney doğusundadır. Odanın tavanının ortasında yıldızlı bir göbek süslemesi mevcuttur. Ayrıca bu katta hol, dört oda ve banyo bulunmaktadır. Binanın üst katında bulunan bir odada, Atatürk’ün Kayseri’yi ziyaretleri ile ilgili belge ve fotoğraflar sergilenmektedir.

 

 

Atatürk’ün kaldığı odanın duvarında bulunan plakada, “Atatürk, Heyet-i Temsiliye Reisi olarak 20.12.1919 da Kayseri’ye teşriflerinde bu evde misafir kalmışlardır. 20.12.1964” yazılıdır.

 

 

Kayseri Atatürk Evi Müzesi, yapılan düzenleme çalışmalarının ardından 1986 yılında ziyarete açılmıştır. Tarihi konak, Gayri Menkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun aldığı bir kararla koruması gerekli eski eserlerden sayılmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...