Jump to content

Malatya Atatürk Evi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Malatya-Atatürk Evi

 

 

Eski Halkevi binası 1981 yılında yapılan düzenleme ile Atatürk Evi olarak ziyarete açılmıştır.

 

 

Atatürk Malatya’yı ilk ziyaretlerini, Malatya’yı Adana’ya bağlayan demiryolunun 1931 yılı başlarında tamamlanması üzerine, 13 Şubat 1931 günü Adana’dan Malatya’ya trenle gelerek gerçekleştirmiştir.

 

 

Atatürk Malatya’ya, 1937 yılında Sivas-Malatya demiryolunun tamamlanması ile 14 Kasım 1937 günü tekrar gelmiş, incelemelerde bulunduktan sonra aynı gün Diyarbakır’a hareket etmiştir.

 

 

Atatürk’ün Malatya’ya ilk geldiği zaman bir gece kaldığı eski Türk Ocağı, daha sonra Halkevi Binası’nın giriş katındaki iki oda, 1981 yılında Atatürk Evi olarak düzenlenmiştir.

 

 

Girişte, sağdaki ilk oda, Atatürk’ün Halkevi’ni ziyaret ettiği sırada kullandığı masa ve koltukla döşenmiş, işlemeli bir sehpa konulmuştur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Atatürk Anıtı-Malatya

   Malatya il merkezinde bulunan Atatürk heykeli 1946-1947 yılında Mimar Nejat Sirel ve Heykeltıraş Hakkı Atamulu tarafından halkın verdiği 130.000 TL. ye yapılmıştır.   Yüksek taş bir kaide üzerindeki heykelde Atatürk ve bayrak taşıyan çıplak bir erkek figürü görülmektedir. Atatürk’ün bir eli gencin omzunda tasvir edilmiştir.

   , Yer: Doğu Anadolu Bölgesi

  • Atatürk Müzesi-Malatya

   Malatya Atatürk Müzesi Milli Eğitim Bakanlığı yönetiminde olup, Atatürk’ün 13 Şubat 1931 ve 14 Kasım 1937’de Malatya’yı ziyaretinde kaldığı evdir.   XIX.yüzyılın sonlarında yapılan taştan Malatya evi Atatürk Müzesi olarak düzenlenmiş ve ziyarete açılmıştır. Müzede Atatürk’ün Malatya’yı ziyareti ile ilgili belge, fotoğraf ve kitaplar sergilenmektedir.

   , Yer: Doğu Anadolu Bölgesi

×
×
 • Yeni Oluştur...