Jump to content

Samsun Atatürk Müzesi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Samsun-Atatürk Müzesi

 

 

1 Temmuz 1968’de ziyarete açılan Atatürk Müzesi, Samsun Eski Fuar alanı içinde 19 Mayıs Galerisi olarak inşa edilmiştir. Anıtsal ve etkili bir görünüme sahip olan müze Tamamen taş ve renkli mermerlerle yapılmıştır. Ön cephesindeki basamaklar ve bir friz halinde Kurtuluş Savaşı’nı temsil eden kabartmalar binaya ayrı bir özellik katmaktadır.

 

 

Müzede bulunan eserler üç bölümde sergilenmektedir. Giriş ve çıkış bölümlerinde Atatürk’le ilgili çeşitli kitaplar, Atatürk’ün Samsun’a gelişinde çekilmiş kronolojik bir sıraya göre düzenlenmiş fotoğraflar yer almaktadır. Arkadaki büyük salondaki vitrinlerde Anıtkabir Müzesi’nden getirilen Atatürk’e ait şapka, kostüm, eldiven gibi giyim eşyaları ile silahlar, bastonlar, yemek takımı gibi eşyalar sergilenmektedir.

 

 

Orta salonun çıkışında sağ tarafta müzeyi ziyaret eden devlet erkânının ziyaretleri sırasında istirahat ettikleri, ziyaretleri ile ilgili izlenimlerini yazılı olarak dile getirdikleri bir bölüm yer almaktadır. Samsunluların Atatürk’e armağan ettikleri yöresel tütün yapraklarından oluşan bir tablo da müzede sergilenmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Atatürk Müzesi-Samsun

      Samsun il merkezi Fuar Alanında bulunan Atatürk Müzesi’nin kurulması Vali Turgut Başkaya tarafından 1956 yılında bakanlığa teklif edilmiştir. Sonraki yıllarda Vali Enver Saatçigil konuyu yeniden ele almış ve 1967 yılında Fuar sahası içerisinde yapılmış olan 19 Mayıs Galerisini “Atatürk Müzesi” olarak kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettirmiştir. Müzenin taş ve renkli mermer binasının ön cephesine Kurtuluş Savaşı’nı temsil eden kabartma bir firiz yerleştirilmiştir.   Kültür ve T

      , Yer: Karadeniz Bölgesi

×
×
  • Yeni Oluştur...