Jump to content

İç Mekan Bonsai


Olcix
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İç Mekan

İÇ MEKAN BONSAİ AĞAÇLARI VE ÖZEL BAKIM KURALLARI

 

Yaygın bir yanlış düşünce vardır; Bonsai ağaçlarının iç mekanlarda muhafaza edilmesi gerektiğini düşünmek. Aslında, çoğu Bonsai ağacı dış mekana konulmalıdır; normal ağaçlar gibi 4 mevsimi yaşarlar. Sadece tropikal ve yarı tropikal bitkiler, bütün yıl sıcaklıkğı yüksek ve sabit olan iç mekan koşullarında yaşamını sürdürürler.

 

İç Mekan Bonsai Bakımı

 

Tamam, tropikal bir Bonsai ağacına ihtiyacım var. Hangisi ?

 

İç mekanda büyüyebilen bir çok ağaç vardır; ama şimdiye kadar en yaygın ( ve bakımı en kolay) olan Ficus Bonsai ağacıdır. Ficus düşük neme toleranslı ve dayanıklı bir ağaçtır; yeni başlayanlar için iyi bir seçim.

 

Diğer popüler iç mekan Bonsai ağaçları şunlardır: Crassula (Yeşim), Ligustrum (Kurtbağrı), Carmona (Fukien Tea), Schefflera Arboricola (Bodur şemsiye ağacı) ve Sageretia (Erik).

 

Neden ılıman iklim ağaçlarını (tropikal olmayan) iç mekanda tutamam ?

 

En önemli sebep, ağaçların uyku dönemine ihtiyaç duymalarıdır. Bu dönemde yıllık büyüme döngüsü sona erer. Ağaç, ilk baharda başlayacak bir sonraki döngü için hazırlanır.

 

Isı ve ışık yoğunluğu yavaş yavaş azaldıkça, ağaç bir kaç hafta içinde uykuya girer. Ama siz ağacı iç mekana koyarsanız bu olmaz.

 

Ficus iç mekan Bonsai ağacına bir örnek:

ficus1.jpg?w=584&h=417

İçmekan Bonsai Ağaçlarının Bakımı

 

İçmekan Bonsai ağaçlarının bakımı, normal saksılanmış ev bitkilerinden farklıdır. Bunun ana nedeni Bonsai ağaçları saksı içine yerleştirilmiştir ve bundan dolayı besinler ve su için sınırlı yeri vardır. Daha önemlisi, tropikal ağaçlar bol ışık ve yüksek nem ister; bu koşulları iç mekanda yaratmak oldukça zordur.

 

İç mekan Bonsai türlerinin özel bakımı

 

1. Işık

 

Tropikal Bonsai ağaçlarını iç mekanda muhafaza etmenin ana problemi, içeride ışık yoğunluğunun dışarıdan az olmasıdır. Işık yoğunluğu çok az olduğunda, ağaçlar hemen ölmez ama büyüme azalır, sonunda bitki zayıf düşer. Bundan dolayı Bonsai ağacınızı aydınlık bir noktaya yerleştirdiğinizden emin olun, tercihen doğrudan güneye bakan bir pencere önünde.

 

Eğer doğrudan güneye bakan bir pencere varsa bile yoğun ışık yeterli olmayabilir. Yapay ışıklandırma yardım edebilir; örneğin floresan aydınlatma ya da ışık yayan diyot aydınlatma, günlük 10 saat aydınlatma gibi.

 

2. Nem

 

Bir diğer konu ise; tropikal bitkiler, ev koşullarından nispeten daha yüksek neme ihtiyaç duyarlar. Bonsai ağacınızın yanına içi su dolu bir kap ya da saksısının altına su dolu küçük bir tepsi (buna nem tepsisi denir) koyarak, nem oranını artırabilirsiniz. Ağcınızı günde 1-2 defa sisleme yaparak sulamanın da faydası olur. Gün içinde bir pencereyi açık bırakıp, hava sirkülasyonu yaratmak da yardımcı olur.

 

3. Sulama ve Gübreleme

 

En önemli kural; asla rutin sulama yapmayın. Ağacınızın üzerindeki, ‘Her ‘x’ günü sulama yapmanız gerekir’ diyen etikete aldırmayın. Bunun yerine ağacınızı gözlemleyin ve ne zaman ihtiyacı varsa o zaman sulayın. Lütfen, daha detaylı bilgi için Sulama ve Gübreleme sayfalarını okuyun.

 

4. Sıcaklık

 

Tropikal ağaç türleri, yıl boyunca, nispeten yüksek sıcaklık isterler. Oturma odanızın, normal oda sıcaklığına benzer.

 

Subtropikal (Yarı tropikal) Bonsai ağçları biraz daha düşük sıcaklıklara dayanabilir ve normal oda sıcaklığının altındaki sıcaklıklarda kışı geçirebilirler, genellikle gelişirler.

 

Özetlemek gerekirse, doğru ağaç türü seçtiğinizden emin olun ve iç mekan ağaçları için özel bakım kurallarını dikkate alın ve başarılı olacaksınız !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...