Jump to content

Mumun Tarihçesi


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

 

Mumlar, akşam yemeklerinin ve romantik anların sessiz dinleyicileridir. Yaklaşık binlerce yıldır dünya üzerindeki her toplum tarafından kullanılmıştır. O dönemlerde, dinsel ayinlerde ve ev aydınlatmasında kullanılan mumlar, çok yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı.

Mumun tarihi gelişimi

Mısır ve Roma imparatorluğu zamanında mumlar, hayvanlardan çıkan don yağlarından yapılmaktaydı. Bu gün kullandığımız mumların benzerleri, ilk olarak Roma imparatorluğu zamanında yapılmıştır. Romalılar, don yağını sıvı hale getirerek pamuk ipliği ve keten ipliğini fitil olarak kullanarak mumlar yapmaktaydı. Evlerde, bahçelerde aydınlatma için kullanılırken, ayinlerde sıklıkla başrol oynamaktaydı. Ortaçağın başlaması ile balmumu, mum yapımında kullanılmaya başlamıştır. Balmumunun pahalı olması nedeni ile bu mumlar, ruhban sınıfı ve üst tabakaya hitap etmiştir. Amerika’ya yerleşen koloniler, meyve kabuklarından parafin yapmayı keşfederek bu malzeme ile mum yapmaya başlamışlardır. Böylece mum daha iyi yanmaya başlamıştır. 18. Yüzyılın gelmesi ile balinalardaki yağ fark edildi. Mum yapımında balinadan çıkan don yağı kullanılmaya başlandı. Balina yağından oluşan parafin ile yapılan mumlar, kötü koku yaysalar da şeklini koruyarak uzun ömürlü olmaktadırlar. 19. Yüzyılın gelmesi ile mum yapımı ve şekilleri, bir farklılaşma yaşamaya başlamıştır. Mum üretim makineleri yapılmıştır. Bu buluş ile herkesin satın alabileceği mumlar yapılmaya başlamıştır. Fransız kimyager Micheal Eugene, don yağı ve hayvan yağlarının yağ asitlerinden oluştuğunu fark ederek, sterik asidi bulmuştur. Böylece, mum yapımında bir dönüm noktası yaratılmıştır. 19. Yüzyılda örgü fitiller bulunarak, mumların kaliteli yanması da sağlanmıştır. 19. Yüzyılın sonuna doğru, parafin Avrupa’da yayılmaya başlamıştır. Zamanla sterik asit ile parafin karıştırılarak günümüzün ucuz, kaliteli ve kokusuz mumları üretilmeye başlanmıştır.

Günümüzün mumları, aromaterapik etkileri ile her renk ve kokuda üretilmektedir. Tüm meyve, çiçek, bitki kokuları ile her tip ve şekilde mum bulmak kolaydır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Mumun Tarihçesi

      Mum, parafin, donyağı ya da bunlar benzeri, yavaş yanan bir maddenin, genellikle kınnaptan yapılan bir fitilin üzerine döküldükten sonra katılaştırılması yöntemiyle hazırlanan, genellikle silindir biçimindeki ışık kaynağıdır.   Tarihi   Mısır ve Girit’te bulunmuş en az 5000 yıllık şamdanlardan anlaşılabileceği üzere, mum, Antik Çağ’ın ilk buluşları arasındadır. Ortaçağ’da ise Avrupa’da kullanılan mumlar, donyağından yapılmaktaydı. 1292 yılına ait bir vergi listesine göre ise, Paris’te 71 tan

      , Yer: Tarihçe Ansiklopedisi

×
×
  • Yeni Oluştur...