Jump to content

Mandril Maymunu...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

mandril.jpg

 

Mandril; (Lat: Mandrillus sphinx). Maymunlar takımının Uzunkuyruklu-maymungiller familyasından köpek başlı bir maymundur. Uzun bir burun yapısına ve burun kemiklerinin her iki yanında belirgin kemik köprülerine sahiptir. Her çıkıntı üzerinde belirgin biçimde görülebilen 6 oluk vardır. Burunun üstündeki yüzün orta bölümü burun deliklerine doğru uzanan kırmızı renktedir, genç hayvanların burunları siyah renkte olabilir. Dudaklar, göz kapakları ve kaşlar da beyaz renktedir, çenede sarı renkte bir sakal bulunur.

 

Ensede geniş bir yele vardır, iri vücudun sırtındaki tüyler yeşilimsi renktedir, karın tüyleri sarımtıraktır. Butlarda tüy bulunmaz, mor renkte çıplak deri görülür, kenarlara doğru kırmızılaşır, kısa bir kuyruğu vardır. Mandriller Batı Afrika’nın ekvatora yakın bölümlerindeki ağaçlık kayalıklarda, yaşlı bir erkek tarafından yöneltilen yaklaşık 50 hayvanlık gruplar halinde yaşarlar. Meyve ve bitkilerle beslenirler, böcek ve küçük hayvanları da yerler. Hareket halinde yavrular annelerinin sırtında taşınır. Bu gruptaki öteki hayvan dril’dir (Batı Afrika maymunu). Yaşama biçimi ve görünüm bakımından ötekine benzerlik gösterir, fakat kürkü kahverengi ve daha az parlaktır. Yüzü siyah renklidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...