Jump to content

Maymunlar Hakkında Bilgi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=4][/h]maymun.jpg

 

Maymun; insandan başka tüm primatlara verilen genel addır. Eski Dünya maymunları familyası Habeş maymunu, Batı Afrika’da yaşayan ve sürü halinde gezen bir cins iri ve yırtıcı maymun, Hindistan’a özgü kısa kuyruklu bir çeşit maymun, hortumlu maymun, Selebes Adalarının siyah maymunu ve Bahbar maymun adı verilen türleri içine alır. Afrika’dan Arabistan’a, Güney Asya’dan Endonezya’ya, Filipinler’e, Formoza ve Japonya’ya kadar yayılmış, 16 cins ve 60 tür vardır. Ekvatoral, tropikal ve sıcak ormanlık bölgelerle, savanalarda, kayalık arazilerde ve bataklıklarda yaşarlar. Barbar maymun ve Selebes Adaları’nın maymunu dışında tüm türlerinin kuyrukları vardır, fakat bunlarda kavrama ve sarılma duyusu yoktur.

 

Kulakları yuvarlak, gözleri iri ve ileriye dönük, ağız ve burnu genellikle yuvarlak, ama bazen ince ve uzundur, bazı türlerin dudakları hafif şiştir. Maymunların görme, işitme ve koklama duyuları çok keskindir ve çeşitli biçimlerde ses çıkarırlar. Ön bacaklar arka bacaklardan daha kısadır ve hem elleri, hem de ayaklan yakalama ve kavramaya elverişlidir. Genellikle beş tane parmak vardır. Ayakta durabilirler ama genellikle dört ayak üzerinde yürürler. Yüzleri, el ayaklan, ayak tabanları ve kıçları tüysüzdür. Batı Arika’da görülen maymun türlerinin yüzleri ve kıçları parlak renklidir.

 

Maymunlar genellikle aile grupları halinde, bazı türler de kalabalık sürüler halinde yaşarlar. Habeş maymunu gibi bazı türler karada yaşarlar; bazılan ise ayaklarını ve kuyruklarını büyük bir ustalıkla kullanarak ağaçlara tırmanırlar. Hemen hemen tüm türler gündüz avlanırlar ve iyi yüzücüdürler.

 

Kolubus maymunu ile hortumlu maymun tamamen sebzeyle beslenir; fakat öteki türler her türlü besinle beslenirler.

 

Yeni Dünya maymunları familyası Orta ve Güney Amerika’ya özgü uzun kuyruklu maymun, havlayan maymun, örümcek maymunu, sincap maymunu,gece maymunu ve Orta ve Güney Amerika’da bulunan ufak bir tür olan ipek maymun gibi türleri kapsar. Meksika’dan Arjantin’e kadar yayılmış 12 cins ve 37 tür vardır. Hepsinin kuyruğu vardır, çoğunun kuyruğu uzundur; dört cinste kuyruk kavrama ve sarılma özelliğine sahiptir ve kuyruğun ucu tüysüz olup dokunmaya yarar. Hepsi gündüz avlanır; yalnız gece maymununun çok büyük gözleri vardır ve gece avlanırlar. Yeni Dünya maymunlarının dudaklarında şişlik yoktur ve kıçları tüylü değildir. Bazılarının tırnakları düz, bazılarının ise kıvrık ve sivri uçludur. Yeni Dünya maymunları daha kalabalık sürüler halinde yaşarlar. Ağaçlara tırmanırken kuyruklarından yararlanırlar. Yeni Dünya maymunları genellikle sebzeyle beslenirler, fakat bazı türler aynı zamanda böcek ve küçük hayvanları da yerler.

 

Maymunlar, (Lat. Primates) Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının Etenelier alt sınıfına giren bir takımıdır. Bir batında tek yavru doğuran memelilerdir. Ayaklan beş parmaklı, çoğunluğu yassı tırnaklıdır. Tümü yüksek yapılı hayvanlardır. Dişleri tümdür. Geniş bir grup oluştururlar. Eski sınıflandırmaya göre Yarımmaymunlar, Uzunbacaklımakiler, Gerçekmaymunlar, alt takımlarına yeni sınıflamaya göre de Makimsiler ve İnsansılar alt takımlarına ayrılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...