Jump to content

Demans Hastalarında Uyku Sorunları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Demans hastalarında yaşam düzeni ve beyin işlevleri bozulur. Bu yüzden uyku düzeni ve uyku kalitesi bu durumdan çok kötü etkilenebilir.

 

Uykuya dalmakta yaşadıkları zorluklar, gece kalktıklarında yaşadıkları sorunlar çok karmaşık olur. Çünkü oryantasyon denilen yönelim, yani kişi uyandığı zaman nerede olduğu, kimin yanında, hangi zamanda ve hangi memlekette olduğunun kavranması, demans hastalarında çok daha yavaştır.

 

Demans hastaları, özellikle alacakaranlık denilen dönem, yani uykuya dalarken ve uykudan uyandıklarında çok büyük bir korku ve telaş duyabilirler. Çünkü oryantasyon hızları, yönelim hızları normal insanlara göre çok yavaştır ve kendilerini bir yere yönlendiremezler. Bu da bir korkuyu ve davranış bozukluğunu ortaya çıkarabilir ve bu durum uykuyu daha kötü hale getirebilir.

 

Onun için demans hastalarının odalarının hafif aydınlık olması, uyandıkları zaman bulundukları yeri, mekânı, kimin yanında olduğunu hemen hatırlatmak, o insanların oryantasyonlarına yardımcı olmak çok önemlidir.

 

Ama bütün bu düzenlemelerin bir yararı olmuyorsa, o zaman uyku kalitesini düzenleyecek bir uzmandan destek almak ve ilaç tedavileri kullanmak gerekebilir. Hastanın zaman ve yönelimi bozulduğu için gece uykuları bozulabilir, gündüz uykuları gündeme gelebilir. Bu durum, hastaya bakım veren ya da onunla yaşayan insanların yaşamını oldukça güç bir duruma sokabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...