Jump to content

Çocukları Tırnak Yemekten Vazgeçirmek İçin Neler Yapılmalı?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocukları tırnak yemekten vazgeçirmek için yapılması gereken en önemli şey, bu konuda çocuğa baskı yapmamaktır.

 

Zaten tırnak yemenin altında yatan neden gerginlik, huzursuzluk ve stres olduğu için, bu konuda çocuğa baskı yapılması, uyarılması, dikkatinin sürekli buraya çekilmesi ya çocuğun daha fazla uyarılmasına, kaygı ve stresinin şiddetinin arttırılmasına yol açacaktır. Ya da ebeveynleriyle sağlıklı bir şekilde iletişim kuramayan çocuğun, tırnak yiyerek bir iletişim şekli oluşturmasına neden olabilir.

 

Çünkü çocuk her tırnak yediğinde anne ve babası tarafından uyarılacak ve böylece sağlıksız da olsa bir iletişim oluşmuş olacaktır. Aslında çocuk bir şekilde aileye duyduğu öfkenin, tepkinin, iletişimsizlik sorunlarının ifadesi olarak tırnak yeme alışkanlığını sürdürme eğilimine girebilir. Bu nedenle, çocukları tırnak yemekten vazgeçirmek için, öncelikle bu konuyu onlarla konuşmak gerekir.

 

Ona bu davranışın estetik olarak güzel olmadığını, sağlıklı bir davranış biçimi olmadığını anlatmak, çözmenin gerekli olduğunu uygun bir dille anlatmak gerekir. Çocuğu korkutmak, ona baskı yapmak son derece yanlıştır. Çocuk tırnak yememesi gerektiğini anladıktan sonra, bununla ilgili neler yapabileceğine ilişkin ipuçları vermek ve bu konuda ona yardımcı olmak gerekir. Örneğin çocuğun en fazla tırnak yediği ya da tırnak etini kopardığı durumlarda, onun elini oyalayacak şeyler bulmak, eline oyuncak vermek faydalı olabilir.

 

Ya da daha küçük yaşlardaki çocuklarda çeşitli meşguliyetler bularak çocuğun ilgisini tırnak yemekten başka bir yöne doğru çekmek de yararlı olacaktır. Ancak yeniden altını çizmek gerekirse, altta yatan neden çözülmeden tırnak yeme alışkanlığının ortadan kaldırılması son derece zor olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...