Jump to content

Olumsuz Yargılamaları Aşmak


Olcix

Önerilen Mesajlar

Olumsuz yargılar nelerdir?

 

Negatif, olumsuz yargılar genellikle bir kişi veya bir durum hakkındaki kişisel inançlar ve algılara dayalıdır.

 

Yargılar kendimize yönelik olduğu zaman, ne kadar değersiz ve eksik olduğumuz düşünceleri kendimizi yetersiz ve işe yaramaz hissetmemize neden olur. Bu tür düşünceleri tanımlamak ve kabul etmek daha iyidir, o zaman neden böyle düşündüğümüzü çözmemize ve mücadele etmemizi sağlar.

 

Neden kendimizi ya da başkalarını yargılıyoruz? Basit … altta yatan neden her zaman bir çeşit korku … Eğer dış hayatımızda ne gördüğümüz içsel yaşamının bir yansıması ise, o zaman diğer insanlarda gördüğümüz kendimizde ele alınması gereken bir yansımasıdır. Tepkimiz ne kadar güçlü olursa sorun o kadar önemlidir. ‘gölge işi’ dediğimiz kendi içimizde ki karanlık tarafı anlamaktır.

 

Ben insanlara karşı kuralları çiğnedikleri zaman oldukça yargılayıcı olabiliyorum. Neden? Çünkü kurallara ve uygulamalara saygılı olmayı öğretilerek büyüdüm. Kuralları çiğnemek gereksiz bir risktir. Bizi gereksiz sonuçlarla uğraştırmak zorunda bırakacağını düşünürüm.

 

Kendi tecrübelerime dayanarak, azarlanmış, umursanmamış, saygı duyduğunuz biri tarafından reddedilmiş veya bu kişinin sevgisini kaybetmiş olabilirsiniz. Bu tabi ki sadece benim bakış açım

 

Başka bir kişinin davranışı kendi korkularımızı tetikler, çok güçlü bir tepkiye neden olabilir. Sonra onları yargılamak için kendinizi yargılar bulursunuz!

 

Başka bir kişinin davranışı kendi korkularını tetikler, bize oldukça güçlü bir tepki neden olabilir.Yani, yargılayıcı olmayı aşmanın tek yolu GÖZLEMCİ olmaktır. … Yargılama sadece tepkini gözlemle. Sonra ne düşündüğünle değil de ne hissettiğinle ilgilen.

 

Kendinizi sorun. Neden bunu hissediyorum? Bu duygu nereden geliyor? Gerçek mi yoksa bir anıya dayalı inanç ya da algı mı? Aynı şekilde davrandığın bir durum düşün, koşullar neydi ve sonucunda ne oldu? O zaman ne hissettiniz?

 

Kendinizi bu duyguyu neden bir dizi hakkında sorular sorun, nereye geliyor? Hepimiz zaman zaman insanları sinir eden şeyler yapmaktayız ; lastik patladığı için toplantıya geç gitmek, evi taşıma telaşında ödünç aldığımız bir kiatbı geri vermeyi unuttuğumuz veya ev hayvanımız öldüğü için söz verdiğimiz halde arkadaşımızı aramayı unutmamız gibi. Hepimiz istemeden beklenmedik koşulların bir sonucu olarak zaman zaman insanların hayal kırıklığına uğrattık. Yani, bir daha birini yargılamadan önce bir kez daha düşün, sen de aynı şeyi yaptın.

 

Negatif yargılamaların ilacı koşulsuz sevgidir. Eğer anlamaya çalışırsak ve koşulsuz sevgimizi verirsek, negatif yargılamalarımızdan zamanla gereksiz bagajlar gibi kurtuluruz. Kendimizi ve kendimizin bir yansıması olarak diğerlerini sevmeyi ve kabullenmeyi öğrenmek, ruhumuzun gelişmesi için muhteşem fırsatlara açılan kapılar olacaktır.

 

Yargılar olumsuz panzehir koşulsuz sevgi.

 

Negatif yargılamaları aşmak için Olumlamalar

 

• Ben koşulsuz sevgiyim.

• Kendimi olduğu gibi seviyorum ve onaylıyorum.

• İnsanlara sevgi ve anlayışlı davranıyorum.

• Yaşam deneyimim sevgi ve kolaylıkla karşılıyorum.

• Benim dünyamda her şey iyi

• Başkalarını oldukları gibi kabul ediyorum.

• Hayatım her dakika mükemmel bir şekilde gelişiyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...