Jump to content

Değerli Ve Yarı Değerli Taş Çeşitleri Ve Etkileri


Olcix
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

gemstones3.jpg

Elmas, yakut, zümrüt ve safir dışında kalan taşlar yarı değerli taşlar grubuna dahildir.

ARAGONİT : Özellikle kemik, kas sinir hastalıklarında, spazmlarda büyük etkisi vardır. Kırılan kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırır. Saç kaybında tedavi edicidir. Ateş düşürür. İltihabı azaltır. Sinirsellik ve gerilimleri azaltır. Aşırı yorgunluk hissedenlere canlılık verir.

 

AMAZONİT : Duygusal yaraların iyileşmesini sağlar. Aşk ve sevgi ile ilgili iletişim becerisini arttırır. Doğumu kolaylaştırır. Kalp, kaslar ve sinir sistemi ile ilgilidir.

 

AMETİST : Aşk taşıdır. Negatif elektrik yükü taşıdığından bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir. Negatif enerjiyi toplayarak pozitif enerjiye dönüştürür. Depresyona faydalıdır. Cilt, göz hastalıklarına, alerjik, migren ve baş ağrılarına, kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelir. Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir ve kalbi korur. Şifa bakımından en güçlü taştır.

 

AVENTURİN : Şans taşıdır. Depresyona karşı etkilidir. Kalp sağlığı için etkilidir.

 

AYTAŞI :Olumsuz enerjiye karşı kalkan görevi görür. Ying ve yang dengesini sağlar. Yaşama sevinci verir. Rüyaların daha net hatırlanmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Böbrek problemlerini giderir. Tokluk hissi oluşturur.

 

AKUAMARİN : Bereket ve uğur taşıdır. Sezgileri kuvvetlendirir. Kendine güveni arttırır. Strese ve gerginliğe iyi gelir. Meditasyon için yararlıdır. Belleği berraklaştırır. Solunum yolları rahatsızlıklarına, boğaz ağrılarına, astim, bronşit ve tiroit bezi rahatsızlıklarına iyi gelir.

 

AKİK : Stresi yok eder. Enerji verir. Akıl ve mantık gücünü geliştirir. Nazara karşı koruma sağlar. Hamilelikte anne ve bebek sağlığı için faydalıdır. Tansiyonu dengeler.

 

DUMANLI KUVARS : Meditasyonda kullanılabilecek bir taştır. Sinir bozukluklarına, strese, panik atağa karşı etkilidir. El, ayak rahatsızlıklarında etkilidir.

 

FLORİT : Baş ağrılarına karşı etkilidir. Düşüncelerin netleşmesine yardımcı olur. Enerji yatıştırıcı ve huzur vericidir. Zihinsel açıklık ve konsantrasyonu arttırıcı özelliği vardır.

 

HEMATİT : Stresi azaltır. Hafızayı kuvvetlendirir. Kan dolaşımını düzenler. Eklem romatizmalarına karşı etkilidir.

 

HAVLİT : Öfkeyi ve kızgınlığı engeller. Santral duyarlılığını kuvvetlendirir. Strese iyi gelir. Kalsiyum dengesini sağlar. Dişler ve kemikler üzerinde olumlu etkileri vardır.

 

İNCİ : Kemik ağrılarında, kronik baş ağrılarında ve migrende etkilidir.

 

JASPER : Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Güçlü ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Sindirim sistemini ve safra kesesini güçlendirir. Endokrin sisteminde dengeyi sağlar. Kişinin kendini sağlıklı ve güçlü hissetmesini sağlar ve fiziksel direnci arttırır.

 

KALSEDON : Negatif enerjiye ve nazara karşı kullanılabilir. Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar. Öksürüğü azaltır. Ateşi söndürür. Troit bezlerini sağlıklı tutar. Bunamayı önler.

 

KALSİT : Ortamdaki negatif enerjiyi temizlemek için kullanılır. İç huzura ulaşmayı sağlar. Öğrencilerin öğrenme yeteneğini geliştirir.

 

KAPLANGÖZÜ : Bağımsızlık taşıdır. Enerjiyi dengeler. Ticaret hayatında başarıya yardım eder. Korku, kıskançlık, kin, inatçılık gibi duyguları yenmeye yardımcı olur. Astım hastaları için faydalıdır. Sindirim sistemi, dalak, pankreas, mide, kalp için yararlıdır. Baş ağrısını hafifletir. Uyku verir.

 

KRİZOPRAS : Zafer taşıdır. İyimserlik, neşe ve iç huzuru verir. Nörolojik rahatsızlıklarda dengeleyici, depresyon durumunda rahatlatıcıdır.

 

KRİSTAL KUVARS : Radyasyonu toplar. Çevrede oluşan negatif enerjiyi dağıtır, pozitif enerjiyi toplar. 6. Hissi, sevgi ve şevkat duygularını güçlendirir. Göz için şifalıdır.

 

KEHRİBAR : Ağrıyan yerlere koyulduğunda ağrıları hafifletir. Kullanılan kehribarın ağrıyan yerin büyüklüğü kadar olması etkisini güçlendirir. Soğuk algınlığı, astım, guatr, ve bronşit tedavisi için boyun bölgesinde kullanılır. Boğaz ve troit enfeksiyonlarını tedavide diğer taşlardan üstündür. Sol elde oynandığında bedenin elektriğini toplar. Elektrik yükünü azalttığı için depresyona da faydalıdır.

 

KYANİT : Bilinçli rüyalar görmenizi ve rüyalarınızı hatırlamanızı sağlar. Yastığınızın altına koyarak uyuyabilirsiniz. Ruhsal gelişmeye yardımcı olur. Sinirliliği ve zihin karışıklığını önler. Sükûnet veren bir taştır. Kişinin iç huzuru bulmasına yardımcı olur.

 

LAPİS LAZULİ : Melankoliyi ve depresyonu ortadan kaldırır. Kaygıyı azaltır. Kemikleri kuvvetlendirir. Tansiyonu düzenler. Troit bezlerini harekete geçirir. Küçük çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasını sağlar. Uyuyamama, işitme bozukluğu, solunum ve sindirim sistemi bozukluğunun

 

LAL (GARNET) : Ticarette başarılı olmayı sağlar. Geçmişi hatırlamaya yardımcı olur. Hayal gücünü kuvvetlendirir. Karabasanları önler. Enerjisi damarlar için faydalıdır. Cinsel isteği ve duyarlılığı arttırır. Kristal kuvars ile birlikte kullanımı etkisini arttırır.

 

LABRADORİT : Gözler için faydalıdır. Kan basıncının düşürülmesine faydalıdır. Daha iyi odaklanmayı ve konsantre olmayı sağlar. Ruhsal bakımdan gelişme amacıyla kullanılır.

 

MERCAN : Nazara karşı kullanılır. Ev ve aile içerisindeki olumsuz enerjiyi ortadan kaldırır. Kararlılık sağlar. Konsantrasyon eksikliğini giderir. Heyecanları, aşırı duygulanmaları ortadan kaldırır. Kalbi ve dalağı kuvvetlendirir. Hormonsal sistemi dengeler.

 

MALAKİT : Arındırma, temizlik taşıdır. Verdiği enerji koruyucu bir cila gibi bedeni kaplar. Gerilimi ortadan kaldırır. İçe gömülen acıları ortaya çıkarır ve çözümlenmesine yardım eder. Diş ağrısı, doğum sancısı, romatizma ağrılarını hafifletir. Nefes darlığını, kas kramplarını, urları iyileştirir.

 

MİKAŞİST : Yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorumlulukları altında ezildiğinizi hissettiğiniz anlarda şifa yüklü enerjisi ile sizi canlandırır. Yaşamın güzel yanlarını fark etmenizi ve böylece içinizin neşeyle dolmasını sağlar. Günlük olağan yaşantınızla, zihinsel ve ruhsal gelişiminiz arasındaki dengenin kurulmasını sağlar.

 

ONİKS : Kadın-erkek ilişkilerini dengeler. Evliler arasında uyumu oluşturur. Bağımlılıktan kurtulmayı sağlar. Oto kontrol yeteneğini geliştirir. Meditasyon sırasında içimizi görmeye yardımcı olur. Seksüel hırsları zayıflatır.

 

OPAL : Görme duyularını güçlendirip, sezgi arttırıcı etkisi vardır. Üst ben’e ulaşmak için kullanılır. Negatif duyguları emer, duygusal dengeleyicidir.

 

OBSİDYEN : Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır. Kızgınlık ve öfke duygularını yok eder. Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır.

 

PERİDOT : Beden-zihin dengesini sağlar. İyimserlik verir, kaygıyı azaltır. Kıskançlık ve ego isteklerini yok eder. Neşe ve sevinç hissi verir.

 

PİRİT : İletken olma özelliğinden dolayı, kan, safra ve ifrazlar gibi vücut sıvılarının dolaşımlarını etkileyerek yönlendirir ve böylece bir çok organ ve doku üzerinde etkili olur.

 

PEMBE KUVARS : Duyarlılıkları dengeler. Özgüven duygusunu arttırır. Böbrekler, akciğerler, bedenin ısı sistemi, kalp için faydalıdır. Kalp için ametist taşı ile birlikte kullanılır.

 

RODOKROZİT : Sevgi ve denge taşıdır. Kişinin yaşamına sevgi duygusunu katmasını sağlar.

 

RODONİT : Vücudun sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını dengeler. Psikolojik olumsuzluklardan kurtarıcı ve cesaret arttırıcıdır.

 

RUTİL KUVARS : Aşkın, yaşama sevincinin, cinsel gücün sembolüdür. Güneş ışığını kendisinde toplayıp sakladığı için anti-depresan olarak kabul edilir. Enerji yükseltici görev yapar. Huzur, motivasyon, iç düzen sağlar. Kronik bronşit ve astıma iyi gelir.

 

RUBY ZEOSİTE : Solunum yolları, kolesterol, anemi, erken yaşlanma ve kan kanseri tedavisine yardımcı olur.

 

SEDEF : Bereket, güç ve cesaret taşıdır. Toprak enerjisini çekip, vücuda vererek dinçlik oluşturur. Bedeni toksinlerden temizler. Kan yapımına yardımcı olur. Karaciğer, dalak, böbrek, mide, bağırsak ve mesane hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hormon sistemini dengeler.

 

SAFİR : Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirir. Tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliğe sahiptir. Sinirleri sakinleştirir ve konsantrasyonu arttırır. Aşkta sadakati sağlar, yanlış davranışları engeller.

 

SODALİT : Depresyonun etkilerini yok eder. Konsantrasyonu arttırır. Boğaz rahatsızlıklarını giderir. Yolculuk sırasında mide bulantısı çekenlere iyi gelir.

 

SİTRİN : Başarı taşıdır. Aurayı temizler. Negatif enerjiyi dağıtır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirir. Antioksidan etkilidir. Göz hastalıklarına karşı koruyucudur.

 

TURMALİN : Denge ve uyum sağlar. Kişinin amaçlarına odaklanmasını sağlar. Duygusal iniş çıkışları dengeler.

 

TURKUAZ : İletişim, sadakat ve dostluğu sembolize eder. Nazara karşı etkilidir. Kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar, kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur. Migreni hafifletir. Öksürüğü azaltır. Kan dolaşımı, ciğerler ve solunum sistemini destekler. Tansiyonu düzenler.

 

TOPAZ : Zihin karışıklığı ya da kan dolaşımı bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan uykusuzluk problemlerinde, boyun bölgesinde kullanıldığında zihni sakinleştirir, bedeni gevşetir ve gün sonunda dinlendirici bir uykuyla uyunabilmesini sağlar.

 

UNAKİT : Kadınların hamilelik dönemlerinde faydalıdır. Kişiyi geçmişten kurtaran ve şimdiki anı yaşamasını sağlayan taştır. Enerjisi kendimizi sevmemizi sağlar.

 

VANADİNİT : Akciğer loplarında büyüme ve astım gibi nefes alma zorluklarına yol açan rahatsızlıklara karşı kullanılır. Teneffüsü kolaylaştırır. Kronik yorgunluğa iyi gelir. Mesane problemlerine de tavsiye edilir.

 

YEŞİM : Sihir ve büyüden koruyan taştır. Mutluluk taşıdır. Bedendeki negatif enerjiyi dışarı atar, stresten kurtarır. Güzel rüyalar görmeye yardımcı olur. Diş problemleri ve ağrılarında faydalıdır. Antioksidandır. Gözler için şifalıdır.

 

YAKUT : Negatif enerjiyi bedenden atar, dışardan gelecek olumsuz etkilere karşı kalkan görevi görür. Kalbi aşka ve evrensel sevgiye açar. Eşler arasında kavgayı önler. Özgüveni arttırır. Bağışıklık sistemini destekler. Kan dolaşımını düzenler. Yüksek ateşi düşürür. Düşük tansiyonu dengeler.

 

ZÜMRÜT : Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, kalp, ciğer ve böbrekleri kuvvetlendirir. Beden-ruh-zihin için tonik vazifesi görür. Kuvvetli bir duygusal dengeleyicidir. Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabır unsurlarını içerir. “koşulsuz aşk taşı” denmektedir. Sevgililerin birbirlerine verebileceği en iyi armağan olarak görülür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aldığımız taşların gerçek olup olmadığını nasıl anlıycaz. Ben de pembe kuvars,lal,ametis taşı var almıştım.İçime kuşku düştü sahtesi olabilir mi acaba diye.

Bunu anlamanın tek yolu alıcağın taşa karar verdiğinde ateşle test etmek tabi bunu satıcının yanında yapmanı önermem arkadaşım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eger gerceksede uzerinizde tasimadan önce yapilmasi gereken ritueller var,mesela suyun icinde birgece bekletip arindirarak,cünkü o tas size gelene kadar bircok kisinin eli degmistir ve enerjisi degismistir,o sebeplen birgece suada bekleterek arindirdiktan sonra takilir yada kimsenin ayak basmadigi bir tioraga birgece gömülür enerjisinin arinmasi niyetiylen,saksi topragida olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ametist bir kolyem vardı vakti zamanında hala durur çekmecemde lakin kendileri bir baş ağrısı yaptı bende ne zaman taksam başım ağrıö bi tuhaf olurum kendimimi şartladım bilmiyorum ama bi ağır geldi bana taşı taktığım zamanlarda . Çokda sevmiştim halbuki rengini neyini

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...