Jump to content

Çocuklarda Dikkat Eksikliğinin Nedenleri Nasıl Anlaşılır?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi tespit etmek için duyulardan başlamak gerekir. Yani çocuğun duyularını, görsel, işitsel algılarını yeterince kullanıp kullanmadığına bakılmalıdır. Örneğin gözler söz konusu olduğunda, diğer ayrıntıları algıladığı halde, mimikleri algılayamayabilmektedir. Görme organı çok özel bir aygıttır. Renkleri ayrı mekanizmalarla algılar, hareketli objeleri, geometrik nesneleri, uzaydaki derinlikleri, derinlik içindeki hareketleri ayrı ayrı mekanizmalarla algılar. Çocuk bunların herhangi birini algılayamayabilir.

 

Öncelikle bunların detaylı bir şekilde değerlendirilmeleri gerekir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocuktaki eksikliğin ne olduğu ve hangi alanda olduğu incelenmelidir. Yani algılar alanında, beyin alanında, çocuğun içgüdüsel yönelimleri alanında ya da motor alanda olup olmadığı tespit edilmelidir. Bunun için bir takım nörolojik ve nöropsikiyatrik testler uygulanması gerekir. Sonuçlar sadece rakamsal boyutlarıyla değil, aynı zamanda yeterli bir nöropsikiyatrik bilgi yardımıyla değerlendirilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...