Jump to content

Uykuda Konuşma Nasıl Bir Durumdur?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bunun tedavi edilmesi gereken bir durum olmadığı sürekli tartışılan bir konudur.

 

Uykuda herkes konuşabilir. Çünkü yorgunluk, tok karına uyuma ve uykusuzluk gibi süreçler gece içerisinde kişinin uykusunun bölünmesine yol açarak zaman zaman konuşmasına neden olabilir.

 

Özellikle çocuk yaşlarda uykuda konuşma çok yaygındır. Gün içerisindeki stresli ya da onu kaygılandıran durumlar, çocuğun gece uykusunun bölünmesine ve uyku içinde bu tür konuşmalar yapmasına neden olabilir.

 

Ateşli hastalıkların seyri sırasında uykuda konuşma sık olarak görülür. Uykuda konuşmanın görüldüğü uyku evresi, genellikle rüya dışı derin uyku dönemi ya da yüzeyel uyku denilen uyku dönemidir.

 

Rüyadaki konuşmalar, özellikle yaşlı insanlarda görülen ayrı bir bozukluktur. Bu durum, uykuda konuşmayla aynı gruba giren bir hastalık değildir. Yaşlılarda rüyanın içeriğiyle ilgili konuşmalar ortaya çıkar. Mekanizma olarak da uykuda konuşmadan bir miktar farklılık gösterir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O değil de benim bir arkadaşıma demişler ki; uykuda konuşan birine rastlarsan ve ne dediği anlaşılmıyorsa ayak baş parmağını sık bülbül gibi şakır sen de ne dediğini anlarsın. Arkadaşımın eşi de rüyâsında çok konuşuyormuş ama anlaşılır değilmiş. Bunu öğrendikten sonra denemeye karar vermiş ve adamcağız rüyâsında ilk konuşmaya başladığında kalkıp parmağını sıkmış. Ama artık nasıl sıktıysa adam bir tekme atmış buna ve karşı duvara yapışmış kızcağız. (: Kusura bakma lütfen konuyla ilgisi yok ama ne zaman bunu duysam aklıma bu gelir. Paylaşım için teşekkürler Renan'cığım... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim ablam da konuşuyor ve hiç anlaşılmıyor ne dediği. Ama arkadaşımın durumu daha vâhim. Normâlde hiç dinlemediği hâlde gece uykusunda kalkıp mâkâmıyla Türk Sanat Müziği okuyup tekrar yatıyormuş. Sabah hiçbir şey hatırlamıyor tabi. Beş on gece kayıt etseler belki bir albüm bile çıkartır... (:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...