Jump to content

Karpuz Çeşitleri Nelerdir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Karpuz; Kavunun hemen arkasından yetişen ve mevsiminde sofralarımızdan eksik olmayan karpuz, kabakgiller familyasından senelik bitkidir. Derin ve yumuşak toprakları sever. Dalları, 34 metreye kadar uzanıp yayılır.

 

Başlıca karpuz çeşitleri şunlardır:

 

Yeni Dünya Karpuzu. — Bursa, Tekirdağ illerinde çok yetiştirilir, yuvarlak, kabuğu açık yeşil, uzunluğuna çok hafif çizgilidir. Eti kan kırmızısı renginde olup sulu ve çok şekerlidir. En iyi karpuzlarımızdandır.

 

Tekirdağ Karpuzu. — Kabuğu boz renkte, çok ince, gevrek, sulu ve tatlıdır. Eti kırmızıdır. Yeni dünya karpuzu bu karpuzu bastırmış olduğundan şimdi ekilmemektedir.

 

Alacalı Karpuz. — Etinin rengi pembemsi, şekli yuvarlak olup beyzi alaca ve uzun çeşitleri vardır.

 

En çok Bursa, Balıkesir, Tekirdağ ve Çorlu’da ekilir. Kabuğu yeşil fon üzerine koyu yeşile muntazam lekelidir. Çekirdekleri karadır. Sulu, tatlı ve gevrektir, eti pembe kırmızıdır.

 

Diyarbakır Karpuzu. — Çok meşhur olan bu karpuz hemen hemen yalnız Diyarbakır’da ekilmektedir. Birkaç çeşidi vardır. Posalı, kalın kabuklu ise de lezzeti tatlıdır. Çekirdeği siyah ve ufaktır. Dicle nehri kenarında, bol güvercin gübresiyle beslenen bölgelerdeki bir çeşidi 60 kiloya kadar ağırlıkta meyva verir.

 

Gülle Karpuzu. — Makbul, kışlık karpuzdur. Yuvarlak, koyu yeşil kabuklu, kırmızı etli, çok tatlıdır; geç yetişir, çekirdeği siyahtır.

 

Yetiştirilmesi. — Karpuz alüvyonlu toprakta, nehir, çay, dere yataklarında, alüvyonlu topraklarda verimli olur, lezzetli mahsul verir. Tohumları ocak veya çukurlara ekilir.

 

Açılan çukurlara dört, beş çekirdek konur; iki, üç yaprak olunca en kuvvetlisi bırakılarak diğerleri sökülür. Genel olarak büyüme süresince iki, üç çapa ister. Sonra boğaz doldurulur. Çapalama bitkinin otlardan temizlenmesine sebep olduğu gibi rutubetin kaçmasına da engel olur. Havalar çok sıcak gider ve toprak çok kuru olursa tarlayı sulamak gerekebilir, ancak gene de meyva büyümeden önce su verilmez. Zaten çiçek açıp da meyvalar olgunlaşmadan önce karpuz tarlasına girmek doğru değildir.

 

Karpuzun olduğunu anlamak için bazı noktalara dikkat edilir. Kabuğu parlaklaşırsa, üstüne vurulunca tok bir ses çıkarsa, meyva sapının dalla birleştiği noktadaki bir çift yaprak kurumuş olursa, karpuzun sapı kurumaya yüz tutmuş, üstündeki kıllar dökülmüşse karpuz olmuş demektir. Bostanda çok kalan karpuz, geçer, içi boşalır. Bu gibi karpuzlar kıymetten düşer, Boşalma fazla olmuşsa karpuzun içi çürür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...