Jump to content

İkinci DNA Kodu Bulundu


Elzem

Önerilen Mesajlar

dnakodu_15122013.jpg

 

Genetik bilimi bu keşif değiştirecek gibi… DNA ile ilgili bildiklerimizi bir daha mı gözden geçireceğiz?

Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Washington Üniversitesi’nden biliminsanları, Deoksiribonükleik asit(DNA) içinde, üst kısmında gizlenmiş ikinci bir kod bulduklarını açıkladı.

1961’de ilk çözülen genetik kod, hücrelerin nasıl protein yaptıklarını gösteriyor. İkinci kod, genleri nasıl kontrol edeceğiyle ilgili hücreye talimat veren bilgiyi içeriyor.

Araştırmayı yürüten John Stamatoyannopoulos, “Şimdi insan genomunu okuma hakkında temel varsayımda resmin yarısını kaçırdığımızı biliyoruz. Yeni bulgular, DNA’nın inanılmaz güçlü bilgi depo düzeneği olduğuna ışık tuttu” dedi.

Bu keşif hastalıkların tedavisine ışık tutabilir.

Deoksiribonükleik asit veya kısaca DNA, tüm organizmalar ve bazı virüslerin canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik talimatları taşıyan bir nükleik asittir. DNA’nın başlıca rolü bilginin uzun süreli saklanmasıdır. Protein ve RNA gibi hücrenin diğer bileşenlerinin inşası için gerekli olan bilgileri içermesinden dolayı DNA; bir kalıp, şablon veya reçeteye benzetilir. Bu genetik bilgileri içeren DNA parçaları gen olarak adlandırılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...