Jump to content

Üstün Zekalı Çocuğun Belirtileri Nelerdir?


AyCansu
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Üstün zekalı olma durumu, zeka testlerinde 130 ıQ ve daha yukarısında olan çocuklar için kullanılır. Çocuklarda üstün zekalılık belirtileri her ne kadar 6-17 yaşlar arasında belirginleşiyorsa da çok daha erken dönemlerde örneğin bebeklik çağında (1,5-2 yaş) dahi bebeklerde üstün zekanın belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler her ne kadar bazı farklılıklar gösterse de genelde üstün zekalı olarak tabir edilen her çocukta aşağı yukarı aynı gruplarda toplanmaktadır. Şimdi üstün zekalı çocuk belirtileri nelerdir göz atalım.

Üstün zekalı çocuğun belirtileri arasında sözel zekasının üst düzey olması ve konuşurken yaşına göre çok daha geniş bir sözcük dağarcığı ile konuşabilmesi öne çıkanlardan bir tanesidir. Bu çocuklar türkçeyi mükemmele yakın bir düzeyde konuşurlar.

 

Üstün zekalı çocuğu normal zekalılardan ayırt eden bir diğer önemli belirti ise kuvvetli bir hafıza ve bellek yapısına sahip olmalarıdır.

Olayları ve anlatılanları kolay unutmazlar ve detaycıdırlar. Bir çok insanın dikkat etmediği detayları hatırlarlar.

Soyut zekaları diğer çocuklara nazaran çok daha erken gelişir. Soyut kavramları öğrenme ve kullanmada çok başarılılardır. Bu nedenle matematik gibi soyut düşünme becerisi gerektiren alanlarda son derece başarılıdırlar.

Üstün zekalı çocukları normal zekalılardan ayıran bir diğer önemli özellik te yeni durumlara ve şartlara karşı olağanüstü bir adaptasyon yeteneği sergilemeleridir. Utangaç ta olsa bu çocuklar yeni ortamlara çabuk uyum sağlarlar. Bir oyun oynarken oyunun kuralları değiştirildiğinde hiç zorlanmadan yeni kuralları benimseyebilirler. Bu adaptasyon yeteneğini hayatın ilerleyen evrelerinde de sergilerler ve uyum sağlayamama gibi sıkıntıları diğer bireylere nazaran çok daha nadir olur.

Üstün zekalı çocukların temel nitelikleri arasında enteresan sayılabilen bir takım özel ilgi alanlarının olması da vardır. Bazı çocuklarda bu ilgi, doğaya, matematiğe veya bir sanata karşı özel ilgi veya yetenek biçiminde ortaya çıkabileceği gibi bazılarında ise dinazorlara, uzaya, herhangi bir spor dalına olan özel ilgi olarak ta görülebilir.

Problem çözme yetenekleri son derece gelişmiş olan üstün zekalı çocuklar bu yeteneklerini fen bilimleri gibi akademik düzeyde gösterebildikleri gibi günlük hayatta ortaya çıkan problemlerin çözümünde de etkin bir biçimde kullanabilirler.

Üstün zekalı çocukların duygusal zeka gelişimi de yaşıtlarından daha ileridedir. Bu nedenle empati kurma yeteneği, sosyal ortamda kendisini kabul ettirme, arkadaşlık kurma ve geliştirme gibi konularda yeteneklidirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...