Jump to content

Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda Verdiği Yazı Dersi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda Yazı Dersi

 

 

Kırşehirli Hasan Yağız anlatıyor:

 

 

1934 yılında askere gittim. Beni, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na seçtiler. Muhafız Alayı’na vardığım gün bize yeni elbiseler giydirdiler. Alay toplantı alanına götürdüler. “Atatürk gelecek, sizinle görüşecek” denildi. Önce Muhafız Alayı Komutanımız İsmail Hakkı Tekçe geldi: “Gece okuluna gideniniz var mı?” diye sordu. Bir bölükten iki kişi parmak kaldırdık. “Atatürk gelip sorduğunda gene parmak kaldırırsınız” dedi.

 

 

Biraz sonra Atatürk yanımıza kadar gelerek: “Hoş geldiniz” dedi. Bir ağızdan “Sağol !” dedik. İlk sözü, “Memleketinizde gece okulları açıldı mı?” oldu. Ben de, “Açıldı, Paşam.” diye parmağımı kaldırdım. Atatürk, bana, “Öyleyse kara tahtaya geç” dedi. Karatahta başına geçtim. “Atatürk geldi, bizi ziyaret etti, diye yaz” dedi. Yazmaya başladım.

 

 

Duyduğum heyecandan ® harfini unutmuşum. Ben yazmaya devam ederken yanıma geldi, tebeşir tuttuğum iki parmağımdan sıkı sıkı tuttu, cümle bitinceye kadar yazdırdı.

 

 

Atatürk bana yazdırırken fotoğrafımızı çekmişler. Bu fotoğrafı büyülterek Muhafız Alayı’nın Alay Komutanlığı odasına astılar. (1)

 

 

(1) Cumhuriyet: 50. Yılında Kırşehir, 1973 İl Yıllığı, s.20

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...