Jump to content

Samsun Hükümet Konağı’nda Yazı Dersi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Atatürk’ün Samsun Hükümet Konağı’ndaki Yazı Dersi (16 Eylül 1928)

 

 

Reisicumhur Hazretleri, sabah saat 08.00 de İzmir Vapuru ile Sinop’tan hareket etti ve saat 15.00 te Samsun’a geldi. Bütün Samsun halkı sokaklara, parklara dolmuştu. İskelede büyük bir törenle karşılandı.

 

 

...

 

 

Gazi, askeri kıtaların ve Gazi Parkı’nda bekleyen binlerce halkın, “Yaşa Büyük Gazimiz!” tezahüratı ve alkışları arasından geçerek Hükümet Konağı’na geldi. (1)

 

 

Samsun Hükümet Konağı’nda Yazı Dersi

 

 

Reisicumhur, Hükümet Konağı’nda biraz dinlendikten sonra, Hükümet binası önüne toplanan halka balkondan iltifat etti ve selam verdi. Buradan Meclisi Umumi Vilayet Salonunda hazırlanan kara tahtanın yanına gelerek başta Vali Diyarbakırlı Kazım Paşa olmak üzere memurları, öğretmenleri, daire müdürlerini yeni Türk harflerinden imtihan etti ve bu husustaki bilgilerini yokladı. Sıhhiye Müdür Vekili Dr. Fahri Bey yazılarında en çok başarılı oldu.

 

 

Gazi Hazretleri, dersin sonunda kara tahtada,

 

 

“Bütün arkadaşlar yazımızı iyi okuyup yazıyorlar.” cümlesini yazdırdı.

 

 

Gazi, yeni harflere ait dersin sonunda, hazır bulunanlara şu sözleri söyledi:

 

 

“Arkadaşlar, çok memnun oldum. Beş on gün zarfında diğer mesainiz olduğu halde harfleri iyi öğrenmişsiniz. Teşekkür ederim. İnşallah yakın zamanlarda resmi muameleye de yeni harflerimizle başlayacağız.”

 

 

Dersten sonra saat 18.00 de Vali Kazım Paşa’yı ve Hükümet salonunda toplanan halkı selamlayarak Hükümet Konağı’ndan çıktı ve Belediyeyi ziyaret etti. Oradan da ikameti için ayrılan Cumhuriyet Halk Fırkası binasına geçti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...