Jump to content

Beyin Sarsıntısı Geçiren Çocukların Takibi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocuklarda da travmanın şiddetine bağlı olarak, eğer durum ciddi bir mekanik yükü düşündürüyorsa, çocuk iyi de olsa bir sağlık kurumuna götürülerek gerekli testlerin yapılmasında ve sağlık görevlilerinin önerilerine uyulmasında yarar vardır.

 

Genellikle çocuklar sağlık sorunlarını dile getiremedikleri ve nörolojik muayeneye çok iyi koopere olamadıkları için durum biraz daha önemlidir. İhtiyaç halinde görüntüleme yöntemlerine başvurularak ona göre yorum yapmak gerekebilir.

 

Erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da özellikle travma sonrasında bir bilinç kaybı olmuşsa, kusması varsa ya da uykuya eğilimi varsa bunlar önemli bulgulardır. Mutlaka tomografi veya röntgen çekerek ileri tetkiklerin yapılması gerekir.

 

Travmayı izleyen günler

Travmayı takip eden 2-3 gün önemlidir. Aileler çocukları iyi izlemeli, bilinç durumu açısından yakın takibe almalı ve kusmalarının olup olmadığına bakmalıdırlar.

 

Çocuk aldığı travmaya, gıdalara ya da duyduğu korkuya bağlı olarak bir iki kere kusabilir. Bunlar önemli değildir. Ama 1 saatin içerisinde 5-6 kere fışkırır tarzda kusmaları olursa, uyur uyandırılamazsa, sara nöbeti geçirirse, vücudunun bir yanında uyuşukluk, güçsüzlük gelişirse, bunlar ikincil gelişen bir takım sorunların dolaylı belirtileri olabilir. Bu yüzden bir an önce çocuğun hastaneye götürülmesi gerekir.

 

Bir diğer nokta, çocuklar uyudukları zaman uzun süre uyuyabilecekleri için, ailelerin travmayı izleyen 2-3 gün boyunca gecede bir ya da iki kere çocuğu uyandırmaları, uyandığından, ayağa kalktığından, konuştuğundan, elini kolunu kullandığından emin olmaları gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...