Jump to content

Taylor Swift


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tam adı Taylor Allison Swift. 13 Aralık 1989’da Reading Pennsylvania’da doğdu. Babası Scott, ünlü finans şirketi Merill Lynch için mali danışmanlık görevini üstlenmektedir. Annesi Andrea ise, daha önce dünyanın çeşitli yerlerinde çalışmış emekli bir pazarlama müdürüdür. Ayrıca, Austin isminde kendisinden küçük bir erkek kardeşi de vardır. Annesi, ona sanatçı James Taylor’a olan hayranlığı ve Taylor isminin uniseks (her iki cinsin kullanabileceği isim) bir isim olması nedeniyle iş hayatında kendisine yardımcı olacağını düşünerekTaylor ismini vermiştir.

 

KARİYERİ:Küçüklüğü ve Kariyerinin Başlangıcı:Taylor küçüklüğünü Pennsylvania’da bir çam ağacı çiftliğinde geçirdi. Taylor’ın aslında ilk küçüklük hobileri at biniciliği ve müzikal gösterileriydi. Hatta bu amaçla New York’ta çeşitli tiyatrolarda seçmelere bile katılmıştı. Ancak bu denemelerinden bir sonuç alamayınca kendisini country müziğe yöneltti. Hafta sonlarını çeşitli kafelerde, festivallerde ve şarkı yarışmalarında şarkı söyleyerek geçiriyordu. 11 yaşındayken ilk defa bir yetenek yarışmasını kazandı ve kendisini iyice müziğe yoğunlaştırdı. Bu aynı zamanda, kendisinin okuldan ve arkadaşlarından uzaklaşmasına sebep oldu.

 

Bir gün TV’de ünlü country sanatçısı Faith Hill hakkında bir belgesel izlerken, onun Nashville şehrinde keşfedildiğini öğrendi ve bu nedenle, kendisinin de Nashville’e taşınması gerektiğine karar verdi. Annesini uzun ısrarlar sonucu bir yaz tatilinde Nashville’e gitmeye ikna etti ve orada çeşitli plak şirketlerine bazı ünlü country şarkıların kendi yaptığı cover’larını gönderdi. Ancak bunlardan ciddi bir sonuç alamadı. Bunun üzerine oradaki diğer herkesten daha farklı olması, bir farklılık yaratması gerektiğini fark etti ve bu nedenle 12 yaşında gitar çalmayı öğrenmeye başladı. Bu sayede ilk şarkısı olan Lucky You’u yazdı. 13 yaşındayken Aborcrombie Fitch’in ‘’Yükselen yıldızlar’’ kampanyasının yüzü oldu ve ünlü plak şirketleriyle ilk defa görüşmeler yapmaya başladı. Sonunda RCA Records ile bir deneme anlaşamadı imzalamayı başardı ve bu sayede artık sık sık Nashville’e gitmeye başladı.

 

14 yaşındayken, ailesiyle birlikte kalıcı olarak Nashville’e taşındılar. Bunun Swift’in müzik kariyerinin başlamasında çok yardımı olacaktı, zaten kendisi de bunu “ailesinin yaptığı inanılmaz bir fedakarlık” olarak gördüğünü söylemiştir. RCA Records ile olan anlaşması sayesinde önemli söz yazarlarıyla tanışma fırsatı buldu ve sonradan birlikte pek çok şarkı yazacakları Liz Rose ile tanıştı. Ancak RCA Records anlaşması Swift’in istediği gibi gitmedi, kendisine yeterince şans verilmediği için Taylor 15 yaşındayken RCA Records’tan ayrıldı. Gene çeşitli kafelerde sahne alıyor ve kendisine doğacak o büyük fırsatı bekliyordu. Nitekim, en sonunda 2005 yılında Bluebird Cafede sahne alırken, izleyiciler arasında o sırada kendi plak şirketini kurmaya hazırlanan ve daha önce büyük plak şirketlerinde çok üst düzey görevler üstlenmiş olan Scott Borchetta, Swift’in yeteneğini gördü ve onunla bir anlaşma imzalamayı teklif etti.Swift bu teklifi kabul etti ve böylece halen bağlı olduğu Big Machine Records plak şirketine katılmış oldu. Şirketin kurulması için ayrıca Swift’in babası belli bir miktar para da ödedi, bu nedenle şirketin %3’lük hissesi halen Swift ailesinin elindedir.

 

İlk Albümünün Yayınlanması:

Bu anlaşmadan kısa bir süre sonra Taylor Swift, kendi adını taşıyan ilk albümü için çalışmalara başladı.Taylor Swift’in ilk albümü Taylor Swift 2006 Ekim ayında yayınlandı. Taylor, albümdeki şarkılarını lise birinci sınıftayken yazmıştır ve albümün çoğunlukla küçüklüğüne dair anıları (çocukluk aşkları, arkadaşlıklar vs gibi) oluştuğu söylenmektedir. Albümün ilk teklisi olan Tim McGraw, ismini ünlü country sanatçısı Tim McGraw’dan alması nedeniyle country müzik dünyasından büyük ses getirdi ve Swift bu sayede ilk defa geniş kitlelerce tanınmaya başladı. Albümden toplamda 5 tekli yayınlandı. Bu teklilerden Our Song ve Teardrops on My Guitar önemli başarılar elde etti.

 

2. Albümü

Taylor Swift’in 2. albümü Fearless Kasım 2008 tarihinde yayınlandı. Albüm yayınlanır yayınlanmaz Billbaord listesine 1 numaradan giriş yaptı ve o yıl albümü çıkan kadın sanatçılar içerisinde en iyi ilk hafta satış rakamlarına ulaştı. Albümden çıkan ilk tekli olan Love Story, büyük ses getirdi ve Swift’in sadece country müzik dinleyicileri arasında değil, bütün müzikseverler tarafından tanınmaya başlanmasını sağladı.

 

Hem albümün, hem de You Belong With Me şarkısının başarısı Taylor Swift’i bu dönemde ödül törenlerinin vazgeçilmez ismi konumuna getirdi. Katıldığı hemen her ödül töreninde ödül alıyordu. Ancak bunlardan bir tanesi vardı ki, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala konuşulmaktadır.

 

2009 MTV Video Müzik Ödülleri olayı:

Taylor Swift, MTV Ödülleri’nde You Belong With Me ile En İyi Kadın Video ödülünü kazandı ve ödülünüTaylor Lautner’den almak üzere sahneye çıktı. Sözlerine henüz başlamıştı ki, törene katılmadan önce biraz alkol de almış olan Kanye West sahneye atladı ve “Taylor senin adına gerçekten mutluyum ve bitirmene izin vereceğim, ancak Beyonce tüm zamanların en iyi videolarından bir tanesine sahipti! Tüm zamanların En iyi videolarından bir tanesi!” sözlerini söyledi ve kızgın bir ifadeyle sahneden ayrıldı. Tüm salon ve ekranları başındaki milyonlarca izleyici donakalmıştı. Tepki olarak salon Taylor’ı ayakta alkışlamaya başladı ve o esnada MTV yayını kısa bir süreliğine kesmek zorunda kaldı. Daha sonra, ödül töreninin sonunda Beyonce Yılın Videosu ödülünü kazandı ve konuşmasını yapabilmesi için mikrofonu tekrar Taylor Swift’e bıraktı. Beyonce’nin bu hareketi de büyük alkış aldı.

 

VMA olayı tüm dünyada büyük ses getirdi. Her taraftan Kanye West’e yönelik ağır tepkiler ve Taylor Swift’e yönelik büyük bir destek gelmeye başladı. Öyle ki, ABD başkanı Barack Obama bile Kanye West için “gerzek herif” ifadesini kullandı. Kanye West daha sonra katıldığı bir TV programında, Taylor Swift’ten resmen özür dilediğini açıkladı ve Taylor Swift de bu özrü kabul etti. Daha sonra, hem Kanye West, hem de Taylor Swift konuyla ilgili kendi bakış açılarını yansıtan şarkılar yazdılar (Innocent şarkısı).

 

Taylor Swift bu dönemde oyunculuğa da atılmıştı. CSI dizisinde bir bölüm konuk oyunculuk yaptı ve ardından da ilk sinema filmi olan Valentine’s Day filminde Felicia isminde bir karakteri canlandırdı. Aynı zamanda filmdeki rol arkadaşı olan Taylor Lautner ile bu filmin setinde tanışmış ve daha sonradan da sevgili olmuşlardır.

 

3. Albümü

Taylor Swift’in 3. albümü Speak Now, Ekim 2010’da yayınlandı. Albüm gene yayınlanır yayınlanmaz 1 numara oldu ve çok ciddi satış rakamlarına ulaştı. Speak Now, müzik tarihinde ilk haftasında en çok satan 16. albümdür. Bu aynı zamanda Speak Now’ı son 5 yılın en büyük ilk hafta satış rakamına ulaşan albümü yapıyordu ve bu rekor ancak daha sonradan gene bir başka Taylor Swift albümü olan Red tarafından geçilebilecekti. Albümden toplamda 6 tekli yayınlandı, bu teklilerden Mine, Back To December ve Mean ciddi başarılar elde etti.

 

Mean şarkısı Taylor Swift’e 2012 Grammy Ödülleri’nde 2 Grammy kazandırdı, bu sayede Swift de 2010 yılındaki eleştirilere 2 yıl aradan sonra cevabını vermiş oluyordu. Gene bu dönemde Taylor Swift, Açlık Oyunları filminin soundtrackı için Safe & Sound şarkısını yayınladı.

 

Red Albümü ve Sonrası:

Taylor Swift’in 4. albümü Red 2012 Ekim ayında yayınlandı. Albümün çıkış tekliisi We Are Never Ever Getting Back Together, satışa sunulmasının ardından birkaç dakika içinde Itunes’ta 1 numaraya yükseldi ve bu alanda bir rekor kırmış oldu. We Are Never Ever Getting Back Together, dijital ortamda en kısa sürede 1 numaraya yükselen şarkı olarak, Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir. Aynı şarkı, Taylor Swift’in Billboard Hot 100’de 1 numaraya yükselen ilk şarkısı oldu. Elde edilen başarılar ve kırılan rekorlar yalnız bu şarkıyla sınırlı da değildi. Red albümü, ilk haftasında tam 1.2 milyon kopya sattı. Bu rakam, son 10 yılın en büyük ilk hafta satış rakamıdır ve kadın sanatçılar arasında tarihte ulaşabilen en büyük rakamdır. Aynı zamanda bu sayede Taylor Swift, The Beatles grubundan itibaren ilk defa tarihte 3 albümü üst üste 1 numaradan giriş yapan ilk sanatçı olmayı başardı. Albümden şu ana kadar toplamda 7 tekli yayınlandı. Albüm aynı zamanda çok sayıda pop şarkı içermesiyle de dikkat çekmektedir. Hatta eleştirmenler, bu nedenle Taylor Swift’in artık country değil bir pop sanatçısı olduğunu iddia etmeye başlamıştır.

 

Bu dönemde Taylor Swift’in özel hayatı da medyanın gündeminde ön sıralarda yer almaya başladı. Daha sonra da özel hayatı kısmında değineceğimiz gibi, Taylor Swift’in eski sevgililerine yönelik şarkılar yazması medyadan yoğun eleştiriler almasına neden olmaya başladı. Üstüne bir de genç kızların sevgilisiHarry Styles ile görüntülenmeye başlayınca, Taylor Swift’e olan tepki birkaç kat daha büyüdü. Bu dönemde haksız bir biçimde Taylor Swift’in sürekli sevgili değiştirdiği ve hiç uzun soluklu bir ilişki yaşamadığı eleştirileri gelmeye başladı. Tüm bu ağır ve haksız eleştiriler en sonunda Golden Globe Ödülleri’nde canlı yayında Taylor Swift’le dalga geçme noktasına kadar ileri gitti. Harry Styles’tan ayrıldıktan sonra, Taylor Swift’in bazı hareketleri de One Direction hayranları tarafından yanlış bir biçimde negatif yorumlandı. Tüm bunlar birleşince, Taylor Swift hakkında medyada bir tür ‘kötü kız’ imajı oluşmaya başladı. Ancak, Harry Styles’tan ayrıldıktan sonra özel hayatında bir süre gözlerden uzak kalan Taylor Swift, yavaş yavaş da olsa bu eleştirileri geri çevirmeye başlamıştır. Şu anda halen tam anlamıyla olmasa da Taylor Swift’in sadece müziğine odaklanması ve elde ettiği başarılar sayesinde medyada da eski saygınlığını geri kazanmaya başladığını söyleyebiliriz.

 

Taylor Swift, şu anda stüdyoda 5. albümü için şarkılar yazmaya başladığını açıklamıştır. 5. Albümünün gene 2014 yılının sonuna doğru yayınlanması beklenmektedir. Ayrıca Taylor Swift, bir süre ara verdikten sonra sinemaya geri dönmüş ve The Giver filminin kadrosuna atılmıştır. Film Ağustos 2014’te vizyona girecektir.

 

Özel Hayatı:

Taylor Swift, müzik dünyasındaki başarılarıyla olduğu kadar özel hayatıyla da her zaman medyanın gündeminde oldu. Taylor Swift’in, ünlü olduğu tarihten itibaren bugüne kadar toplam 6 erkek arkadaşı olmuştur. İlk erkek arkadaşı Joe Jonas ile Temmuz 2008 Ekim 2008 tarihleri arasında ilişki yaşayanTaylor Swift, sadece 27 saniye süren bir telefon konuşmasıyla Joe Jonas’ın kendisini terk ettiğini ve bir başka kadınla sevgili olduğunu söylemiştir. Bu olayın üzerine Joe Jonas’a yönelik Forever & Always şarkısını yazmıştır. Daha sonraki albümlerinde yer alan Last Kiss ve Better Than Revenge şarkıları daJoe’ya yöneliktir.

 

Taylor Swift, daha sonra Valentine’s Day setinde tanıştığı Taylor Lautner ile sevgili oldu. İki ünlünün de isminin Taylor olması ve iki ünlünün de hayranlarının genel olarak bu ilişkiyi desteklemesi, bu ilişkiyi o dönemin en gözde ilişkilerinden birisi yapmıştı. İkili 2010 yılının başlarında ayrıldılar. Mtv’nin haberine göre, Taylor Lautner her zaman için Taylor Swift’i çok sevmişti ve onunla sürekli vakit geçirmek istiyordu, ancak Taylor Swift aynı derecede aşık değildi. Dolayısıyla bu ikili de uzun sürmedi, ancak ikili arkadaş olarak ayrıldılar. Taylor Swift, daha sonra Back To December şarkısıyla, Taylor Lautner’dan özür diliyor ve kendisini affetmesini istiyordu. İkili şu anda halen arkadaşlıklarını sürdürmektedir.

 

Taylor Swift’in bir sonraki romantik ilişkisi John Mayer ile olmuştu. Aslında ikili hiçbir zaman tam anlamıyla sevgili olarak anılmadılar, ancak bir ilişkinin varlığı da hiçbir zaman inkar edilmedi. John Mayer, ilişkisi de kısa sürdü. John Mayer’ın müzik dünyasından pek çok kadınla ilişki yaşadığı ve hemen hemen hiç birisinin de arkasından iyi konuşmadığını belirtmekte fayda vardır. Taylor Swift de aynı şekilde Dear John şarkısını John Mayer’e yazmış ve kendisini bu şarkıyla ağır bir biçimde eleştirmiştir. Aynı zamanda, I Knew You Were Trouble şarkısının da John Mayer’e yönelik yazıldığı iddia edilmiştir.Taylor Swift, MTV ödül töreninde yaptığı konuşmasında, kendisine bu şarkıyı yazması için ilham veren kişiye teşekkür etmiş ve bu sayede ödülü kazandığını belirtmiştir.

 

Taylor Swift’in bir sonraki ilişkisi Jake Gyllenhaal ile oldu (Ekim 2010). Swift’in belki de en ciddi ilişkisi bu olmuştu. Jake’in Taylor Swift’ten tam 8 yaş büyük olması ilk başta dikkatleri çekse de, ikili uzunca bir süre sevgili olarak ilişkilerini sürdürdüler. Swift’ten bir cep telefonu mesajıyla ayrılan Jake Gyllenhaal, daha sonra Taylor Swift’e geri döndü. Ancak Taylor Swift tarafından verilen bu ikinci şansı da, Taylor tarafından bir başka kadınla yakanlınca da kaybeden Jake, Taylor ile ilişkisini Şubat 2011’de noktalamak zorunda kaldı. Taylor Swift, meşhur şarkısı We Are Never ever Getting Back Together’ı ona yönelik yazmıştır ve şarkının sözlerinden de anlaşıldığı gibi, Jake’in arkadaşları vasıtasıyla barışmak istediğini, ama artık ona asla bir şans daha vermeyeceğini söylemiştir. Kısa bir süre önce yayınlanan bir röportajında ise Taylor Swift, şu anda Jake Gyllenhaal ile aralarının iyi olduğunu ve Jake’in o şarkıdan dolayı kendisine kızgınlık duymadığını, tam aksine kendisiyle geçen iyi-kötü anılarını hatırladığını söylediğini belirtmiştir.

 

Taylor Swift’in bir sonraki ilişkisi ise Conor Kennedy ile oldu. İkili 2012 yaz aylarında birlikte tatil yaparken görüntülendiler. Conor Kennedy, eski ABD başkan yardımcısı Robert F. Kennedy’nin torunu olması nedeniyle, medyanın ilgisini bu ilişkisiyle bir hayli çekmişti. Kennedy ailesi, Abd’nin en ünlü siyasi ailelerinden birisi olduğu için, bütün gözler Taylor Swift ve Conor Kennedy’nin üzerindeydi veTaylor’ın kendisinden 4 yaş küçük birisiyle neden sevgili olduğu sorgulanıyordu. İkili sessiz bir biçimde Eylül 2012’de arkadaş olarak ayrıldılar.

 

Taylor Swift’in en son ve en medyatik ilişkisi ise One Direction grubunun yıldızı Harry Styles ile oldu. İkili birbirleriyle ilk defa 2012 yılının başlarında yapılan Kids Choice Awards’ta tanıştılar. O esnada, hemTaylor’ın, hem de Harry’nin yakın çevresine birbirlerinden çok etkilendiklerini söyledikleri iddia edilmiştir. Hatta ikilinin gizlice mesajlaşma yoluyla ilişkilerine ta o zamanda başladıkları bile iddia edilmiştir. Anca bu ilişkinin medyaya yansıması o dönemde olmadı. Yaz aylarını sessiz geçiren ikili, daha sonra 2012 MTV Vma’den sonra tekrar bir araya geldiler. O dönemde sürekli birlikte aynı etkinliklere katılmaya başlayan One Direction üyesi Harry Styles ve Taylor Swift’in arasında bir şeylerin yaşanmaya başladığı iddiaları bir hayli artmaya başlamıştı. Hem Harry, hem de Taylor verdikleri röportajlarda birbirleri hakkında olumlu sözler sarf ediyorlardı. En sonunda 17 Kasım’da X-Factor’de ikiliyi sahne arkasında gören bazı kişiler, ikilinin sevgili olduklarını iddia ettiler ve bu ilişki resmen medyanın gündemine düşmeye başladı. İki taraftan da konuyla ilgili bir doğrulama ya da yalanlama gelemdi, ancak ikili Aralık aynın başında 3 gün üst üste birlikte gezerken görüntülenince, ve özellikle ikilinin birbirlerinin ellerini tutarak gezdikleri görülünce sevgili oldukları resmiyet kazandı. Aynı şekilde, Harry Styles birkaç defa sabah karşı Taylor Swift’in otelinden ayrılırken görüntülenmişti. Tüm bunların ardından, Swift’in doğum gününü de birlikte geçiren ikili, en sonunda birbirlerini aileleriyle de tanıştırdılar. Her şey çok hızlı ilerliyor gibi görünüyordu. Harry Styles’ın Taylor Swift’in isteğiyle bir dövme yaptırması ve birbirlerine aldıkları hediyeler sürekli konuşuluyordu. Yılbaşı gecesi New York’ta performans sergileyenTaylor Swift’i beklemeye gelen Harry Styles, tam yeni yıla girildiği anda, etraftaki kameralar tarafından öpüşürlerken görüntülendi ve bu olay sosyal medyada adeta deprem etkisine yol açtı.. Belki de gelen yoğun tepkilerin de etkisiyle, ikili yalnızca 5 gün sonra tatil yaparken nedeni bilinmeyen bir kavga sonucu ayrıldılar ve ondan sonra da bir daha ilişkilerini sürdürmediler. Her ne kadar, ikilinin ayrılığın ilk günlerinde birbirleri hakkında iyi şeyler düşünmediği söylense de, son yapılan röportajlarda Harry Stylesve Taylor Swift arkadaş olduklarını belirtmektedirler. Yaygın düşüncenin aksine, Taylor Swift, Harry Styles ile ilgili hiçbir şarkı yazmamıştır.

 

Arkadaşları ve İdolleri:

Swift’in ünlüler dünyasında çok sayıda yakın arkadaşı var. Hatta öyle ki, Swift için “dünyada en fazla ünlüyle arkadaş olan kişi” yorumu yapılmışlığı bile var. Ancak yakın arkadaşları kimler diye sorulacak olursa, Abigail Anderson, Selena Gomez, Hayley Williams, Ed Sheeran, Emma Stone, Hailee Steinfeld. Ellen DeGeneres gibi isimler sayılabilir. Taylor’ın müzikal anlamda en büyük idolleri iseJustin Timberlake, Britney Spears, Shania Twain, Stevie Nicks gibi isimlerdir.

 

Başarıları ve Kazanımlarına Genel Bakış:

Taylor Swift toplam 237 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 187 tanesini kazanmıştır. Başlıca ödülleri ise; 7 Grammy, 11 Amerikan Müzik Ödülü, 12 Billboard Müzik Ödülü, 11 Country Müzik Ödülü ve 5 Mtv ödülü bulunmaktadır.

 

Taylor Swift 2013 Mayıs itibariyle toplam 26 milyon albüm ve 75 milyon şarkı satışı yapmıştır. Facebook’ta 50 milyon hayranı, Twitter’da 37 milyon takipçisi bulunmaktadır Taylor Swift’in toplam serveti 225 milyon dolar civarındadır. 2012 yılında 30 yaş alt en çok kazanan ünlüler listesinde 1. 2013 yılında ise 3. Sıradan giriş yapmıştır. Gene 2013 yılı itibariyle müzik dünyasının en çok kazanan 7. ismidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...