Jump to content

Doğumdan Önce Yapılması Gerekenler


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Mother-and-baby.jpg

 

Güvenlik Önlemleri

Bebeğinize merhaba demeden önce evinizi daha güvenli bir yer haline getirmek için bazı önlemleri alabilirsiniz:

• Tüm elektrik prizlerini ve fişleri erişilemeyecek şekilde kaplayın.

• Dolaplara kilit takın.

• Tüm keskin köşelere dolgu koyun.

• Bebeklerin erişebileceği kabloları bağlayın ve kabloları mobilyalardan uzakta tutun.

Otomobiliniz İçin Bebek Koltuğu Alın

Bebeğin gelmesine yakın arabanız var ise bir bebek koltuğu alın. Koltuğun kayışlarını ve tokalarını ayarlayarak üreticinin talimatlarını izleyin.

Diğer Çocuklarınızı Hazırlayın

Hayatınıza girecek yeni bir bebek hakkında diğer çocuğunuz veya çocuklarınızla konuşun. Onlara bebek resimleri gösterin ve doğduğu zaman ne kadar heyecanlı olacağını anlatın. Hatta onlara bebek geldiği zaman evde giyeceği kıyafetleri kendisinin seçmesi gibi birkaç ufak görev verebilirsiniz. Bebekleri olan arkadaşlarınızı ziyaret edin, böylece çocuklarınız bebek seslerine alışmış olurlar.

Bir Pediatrist Seçin

Arkadaşlarınıza ve çevrenize iyi bir pediatrist tanıyıp tanımadıklarını sorun ya da bir kadın doğum uzmanı ile irtibata geçin. En az iki doktor ile bizzat tanışın. Konuştuğunuz doktor ya da hemşirelerin çalışma saatlerini, telefon desteği verip veremeyeceği veya acil durumlarda yardımcı olup olamayacaklarını öğrenin.

Günlük Bakım İçin Araştırma Yapın

Eğer çalışıyorsanız büyük ihtimalle bir bakıcıya ihtiyacınız olacaktır. Bu durum için önceden bir araştırma yapmak ve aramaya başlamak gerekir. Erkenden bu problemleri çözmeniz en uygun bakıcıyı seçmeniz için gerekli olan zamanı size sağlayacaktır.

Hareketsiz Kalmayın

İnsanlar sizden yardım istediklerinde onlara evet deyin. Kendinizi hareketsizliğe alıştırmayın. Bebek doğduktan sonra da normal rutinlerinizi yerine getirebilir şekilde olmanız için, elinizden geldiğince ve kendinizi zorlamadan normal hayatınızı devam ettirin. Tabi egzersiz yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Uyku Planı Yapın

Yeni bebekler her zaman uykucu olmayabilirler. Sizin ve eşinizin dinlenmesi için, bir kalkma sırası oluşturun. Olabildiğince birbirinizin dinlenmesini sağlayarak ertesi güne uykunuzu az da olsa almış olarak başlayın.

Emzirmek İçin Hazırlık Yapın

Bebeğinizi emzirmeyi elbette planlıyorsunuzdur. Yeni doğan bir bebek için en eşsiz besin anne sütüdür.Bebek henüz doğmamışken bile bunun hazırlığını yapabilirsiniz. Bu konuda eşinize ve doktorunuza emzirmek istediğinizi bildirin. İsteğinize bağlı olarak bir emzirme sınıfı alın ya da bir emzirme danışmanı tavsiye etmesi için doktorunuza danışın.

Araştırmaya Açık Olun, Teknolojiyi Kullanın

Bebek ağlaması ne ifade ediyor? Emzik kullanmalı mıyım? Bir bebeğin kaç saat uyuması gerekir? En sevdiğiniz ebeveynlik kitapları veya internet sitelerinden tüm bunları araştırabilir, kesin bir sonuç içinse doktorunuza danışabilirsiniz. Bebeğiniz doğmadan önce öğrenebildiğiniz kadar çok bilgi öğrenmeye gayret gösterin. Eğer aklınıza takılan noktalar var ise doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Hastane Çantası Hazırlayın

Hastaneye gitmeden önce kendinize bir çanta hazırlamanız oldukça faydalı olacaktır. Rahat giysiler, terlik, kaymaz çoraplar, doğum planı ve sigorta kartı, kamera, eşiniz için giysi ve tabi ki bebek için kıyafet, çocuk bezi ve battaniye eklemeyi unutmayınız. Tüm bunlara hastanede ihtiyacınız olacaktır, kendi kişisel ihtiyaçlarınıza göre ekleyip çıkartmanız gerekenleri belirleyebilirsiniz.

Kendinize Vakit Ayırın

Bebeğiniz harika olacak ve siz onu çok seveceksiniz. Her ne kadar sevimli olursa olsun, kendiniz için zaman ayırmanız gereklidir. Birkaç hafta içinde arkadaşlarınızla bir kız gecesi düzenleyebilir, izlemek istediğiniz bir TV dizisini izleyebilir, yeni bir kitabı okuyabilir veya sinemaya bir filme gidebilirsiniz. Ayrıca kendinize pedikür yaptırabilir veya bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bebeğinizle sürekli ilgilenmek güzel bir şey fakat ara ara kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin ve kendinizi bu konuda suçlu hissetmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...