Jump to content

Safranbolu UNESCO İle Dünyaya Açılıyor


Melâl

Önerilen Mesajlar

Karabük’ün Safranbolu ilçesi, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınışının 19. yılını kutluyor.

Osmanlı döneminden kalan han, hamam, cami, çeşme ve köprülerin yanında, genellikle üç katlı, 6-8 odalı, ihtiyaçlara uygun tasarlanmış, estetik biçimde şekillendirilmiş geleneksel konakların bulunduğu Safranbolu ilçesi, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi‘ne alınışının 19. yılını kutluyor.

Ziyaretçilere adeta ”zamanda yolculuk” yaptıran Safranbolu’da 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında inşa edilmiş geleneksel Türk evlerinin yapımında yerleşim düzeni ve yol-sokak-meydan yapısı gibi fonksiyonel özelliklerin yanı sıra estetik unsurlardan da vazgeçilmediği, mimari plan olmaksızın yapılan tarihi evlerin birbirinin önünü kapatmadığı, kendilerine göre daha merkezi konumdaki kamu binalarına, İslami yapılara ve anıt eserlere dönük olduğu, evlerin büyük kültür birikiminin, maddi zenginliğin ve yüksek düzeyde ustalığın ürünü olduğu görülüyor.

Çevreye saygılı tasarlanan evlerde doğa, insan ve ev ilişkileri son derece düzenli ve dengeli şekilde yer alıyor. Evlerdeki odalarda oturma düzeni, hiyerarşiye bağlı bulunuyor. Sedirin en uygun yeri, ailenin en büyüğüne ya da gelen misafire terk ediliyor. Evlerin, dükkanların, camilerin, han ve hamamların cephelerindeki kuş evleri ise sevgi ve merhamet sembolü niteliği taşıyor.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 1975 yılında şehri “kentsel sit alanı” ilan etmesi, akademik çevrelerin ilgisini çekti ve bu ilgi zamanla ülke dışına da taştı.

Cinsiyete göre kapı tokmağı, demirciler ve yemeniciler çarşısı, güneş saati, müze evleri ile cazibe merkezi haline gelen ilçe, 1977 yılında 14. Antalya Film Festivali En İyi Kısa Metrajlı Film Dalında Altın Portakal Ödülü alan, Süha Arın’ın yönetmenliğini yaptığı ”Safranbolu’da Zaman” belgesel filmiyle koruma ve turizm konusunda daha çok konuşulur hale geldi.

Türkiye’deki yaklaşık 50 bin korunması gerekli kültür ve tabiat varlığının bin 125′ini barındıran Safranbolu ,​UNESCO’nun dikkatini çekerek 17 Aralık 1994′de Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Bu tarihten sonra turistlerin ilgisi ile karşılaşan ilçede terk edilen konaklar, otel ve lokanta gibi yapılara dönüştü, anıtsal eserler restore edilmeye başlandı ve unutulmakta olan el sanatları canlandı.

19 yılda 6 milyon turist

Dünya Kültür Mirası‘na dahil olup, sit alanı ilan edildikten sonra turizm hareketinin başladığı ilçe, 19 yılın sonunda 85 ülkeden yaklaşık 6 milyon turistin geldiği, Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi oldu.

UNESCO tarafından en iyi korunan ilk 20 kent arasında gösterilen, 1995 yılında 30 bin 283 turistin geldiği Safranbolu’da her geçen yıl bu sayıda artış yaşandı. 2012 yılında 222 bin 382 turisti ağırlayan ilçede, 19 yılda 298 bin 426 yabancı, 1 milyon 710 bin 774 yerli olmak üzere 1 milyon 917 bin 214 kişi konakladı.

Bu yılın 10 ayında ise 208 bin 599 turistin konakladığı kentte günübirlikçilerle yılda bir milyon turist ağırlama hedefi konuldu.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...