Jump to content

Alkolün Tarihçesi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İlk alkolün nerede, ne zaman ve nasıl bulunduğu bilinmemektedir. Mısırlılar ve eski yunanlılar tarafından kullanıldığı çeşitli belge ve kaynaklarla kesinleştirilmiştir. Yalnız ilk içkinin ne tür olduğu bilinmemekle beraber M.Ö. 1000 yıllarında pirinçten elde edilen konsantre edilmiş sert bir içkiden söz edilmektedir.

 

 

Alkolün bulunuşu tarih öncesi devirlere uzanır. Meyve ve sebzelerde doğal olarak oluşan alkolün, tarih öncesi insanların bunları yemesiyle tesadüfen bulunduğu sanılıyor.

 

 

Alkol kelimesi Arapça’dır. Ayrıca bir Arap olan Cabir ibn Hayyan (hayyan"nın oğlu cabir) şarabın damıtımını ayrıntılı olarak yazmıştır. Dilimize imbik olarak giren Arapça kökenli kelime damıtma işleminde sıvıların kaynatıldığı bir aygıttır. İmbik, başka bir değişle mayalanmış sıvıların içinde kaynatılarak buhara dönüştürülüp, bu buharın soğutulmuş bir bölümden geçirilip sıvı hale geçmesi ile (nişasta yada şeker içeren tüm meyve ve sebzelerden mayalanma ve sonrasında damıtma) alkol elde etmek için kullanılan Pot stil, bakırdan yapılan bir aygıttır.

--imbikte kaynayan sıvının buharı alkoldür.

--içkiler saydam renkte olup (beyaz) ve asıl rengini ise yıllandırıldığı meşe fıçılarından veya başka yöntemlerle renklendirilirler.

 

 

Alkollü içkiler üç"e ayrılır;

--şarap gibi üzüm veya diğer meyve sularının mayalanması ile elde edilenler, yani hafif alkollü içkiler.

--bira gibi, tahıllardaki nişastanın şekere ve daha sonrada alkole dönüşmesiyle elde edilen içkiler (hafif alkollü içkiler)

--alkollü sıvıların damıtılmasıyla elde edilen rakı, votka, cin, viski gibi içkilerdir. (yüksek alkollü içkiler)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Alkolün Tarihçesi

      Alkolün tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlığın yerleşik hayata geçmesiyle alkol üretimi de başlamıştır. İlk bira bundan 8 bin yıl önce Mezopotamyalıların arpayı ekmek yapmak için ilk ıslah etmesiyle yapılmıştır. Sümerlerin 6 bin yıl önce Godin Tepelerinde (Batı İran ve Anadolu) bira ve şarap içtiği bilinmektedir. Daha sonra fermente edilmiş meyve, tahıl ve baldan alkol ederek alkolü, iyice hayatına sokmuştur insanoğlu. Alkol kimi zaman kutsal sayılıp, dini törenlerde kullanıl

      , Yer: Tarihçe Ansiklopedisi

×
×
  • Yeni Oluştur...