Jump to content

Joan Miro Sergisi Kapatıldı


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

joan-miro-20122013.jpg

 

İstanbul’da gerçekleşen İspanyol ressam Joan Miro sergisi, Miro Vakfı’nda gelen sahte şüphesi uyarısı üzerine kapatıldı.

Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen sergi, Miro Vakfı’yla ARETE Sanat Galerisi arasında anlaşmazlık giderilinceye kapandı.

Bu gelişmeler üzerine Miro Vakfı Başkanı İstanbul’a gelme kararı aldı. Vakıf direktörü Rosa Maria Palet sergiyi incelemek üzere pazartesi günü İstanbul’a gelecek.

Sürrealist ressamın sergisi kapanmasaydı 19 Ocak’a kadar sürecekti.

Yapılan açıklama şu şekilde: “20 Kasım 2013 tarihinde Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’de düzenlediğimiz Joan Miro Sergisi dolayısıyla 18 Aralık 2013 tarihinde İspanya’da bulunan Miro Vakfı’ndan tarafımıza bir elektronik posta gelmiştir. Bu elektronik postada sergideki bazı eserlerin orijinalliğine ilişkin tartışma bulunmaktadır.

Koleksiyonun sahibi ARETE Sanat Galerisi eserlerin orijinal olduğunu belgeleriyle belirtip taahhüt etmesine rağmen Miro Vakfı’yla ARETE Sanat Galerisi arasındaki bu anlaşmazlık giderilinceye kadar Joan Miro Sergisi’ni 20 Aralık 2013 itibariyle kapatma kararı almış bulunmaktayız. Kamuoyuna duyururuz.”

JOAN MİRO KİMDİR?

1893 yılında Barcelona’da doğan Joan Miro, uzun kariyeri boyunca yalnızca yağlıboya, baskı resim ve kitap resimleri üretmekle yetinmemiş; eskiz, kolaj, seramik, heykel, sahne tasarımı, duvar resmi ve dokuma alanlarında da çalışma yapmıştır.

İlk önemli eseri “Çiftlik” ünlü yazar Ernest Hemingway tarafından satın alınmıştır.

Paris’te geçen yıllarında en yakın dostlarından birisi İspanya’dan sürgündeki bir başka isim Pablo Picasso idi. İspanya İç Savaşı esnasında General Franco’ya tepkisini bu dönemde yaptığı Aidez L’Espagne (İspanya’ya Yardım Edin) isimli çalışmasıyla gösterir.

Katalan sanatçı, 1954 yılındaki Venedik Bienali’nde Grafik Sanat Büyük Ödülü’nü kazandı ve Paris UNESCO binasındaki çalışmaları Uluslararası Guggenheim Ödülü’ne layık görüldü. (Katalanlar, İspanya’nın kuzeydoğusu ile Fransa’nın güneyi, Akdeniz sahil şeridine bitişik coğrafyada yaşayan Latin kökenli halk)

Sanatçının 1974 yılında Dünya Ticaret Merkezi için yaptığı duvar çalışması, 11 Eylül saldırılarında yok olan en değerli sanat eserlerinden biridir.

Sanatçı Katalan kimliğinin sembolü Barcelona futbol takımının 75. yılı adına bir afişe imza atmış ve 1982’de İspanya’da düzenlenen Dünya Kupası’nın afişini tasarlamıştır.

Miro denildiğinde akla gelen ilk çalışmalardan birisi de General Franco sonrasında dünyadaki imajını değiştirmeye çalışan İspanya için yaptığı ve hala kullanılan turizm logosudur.

Miro, 25 Aralık 1983′te İspanya’nın Palma de Mallorca şehrinde hayata gözlerini kapadı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...