Jump to content

Devrim Şehidi Kubilay'ı Anarken


frezya

Önerilen Mesajlar

23 Aralık 1930 günü, İstanbul’dan yönetilen, beyinleri yıkanmış bir bölüm Nakşibendi tarikatı üyesi, Derviş Mehmet’in ardında ve “şeriat getire-ceğiz!” çığırtıları eşliğinde, ellerinde yeşil bayrak, Menemen’i bastılar.

 

 

Tarikat güdümlü, robotlaşmış, gözü dönmüş bu kişiler, engel olmak isteyen Yedeksubay öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı tüfekle vurdular, sonra da bağ testeresiyle başını kesip mızrağa taktılar; bu arada gö¬reve koşan iki bekçiyi daha şehit ettiler.

Gerçi suçlular yakalanıp, 28′i yargılanarak 3 Şubatta asıldılar.

Ancak bu olay, Cumhuriyet’in çoğulcu demokrasiyi gerçekleştirme amacını Türk ulusuna çok görüp demokrasiyi yıkmak için kullanmak iste-yen, yabancı sömürgeci devletlerin güdümündeki ortaçağcıl örgütlü güçlerin varlığını ve yıkıcı tehlikesini daha o zaman kanıtladı.

Bugün de “cemaat, tarikat” örgütlerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasal, hukuksal, eğitsel, .. kurumlarında açıkça etkin aktör oluşunu siyasetçilerin, hukukçuların, bilim, düşün, sanat insanlarının, basının saygıdeğer yazarlarının, sendika ve meslek odaları başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının, … sanki olağan bir durummuş gibi karşılamaları, CEMAAT-TARİKAT ÖRGÜTLENMELERİNİN VE BUNLARLA İŞBİRLİĞİ YAPAN SİYASAL KURUM VE KİŞİLİKLERİN DEMOKRASİDE MEŞRU YERİ OLAMAYACAĞI GERÇEĞİNİ yüksek sesle haykır(a)mamaları, bugün çıkar bölüşmesinde kavga eden bu ortakların demokrasi düşmanlığında her an yeniden birleşebileceklerini gözardı etmeleri, Kubilay’ın ve O’ndan sonra yine demokrasi düşmanlarınca katledilen CUMHURİYET ŞEHİTLERİnin anılarına yapılan büyük bir saygısızlık olmaktadır, kanısındayım.

Kubilay’ı ve bütün Cumhuriyet şehitlerini en derin saygıyla anıyoruz.

PROF. DR. ÖZER OZANKAYA

İLK KURŞUN

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу

Kubilay'ın şehit edilişini ne zaman okusam sinirden kan beynime sıçrıyor. O yüzden harf devrimine "batı özentisi", lâikliğe "dinsizlik", cumhuriyete "tepeden inme faşizm" diyen Derviş Mehmet'in torunlarından tiksiniyorum. Bu yaratıkların yanında büyüyen çocuk, cuma çıkışı camiye bağış diye aldığı parayı ayakkabılığa istifler. Türkiye'de çocuğunu kendin yetiştireceksin. Tarihini ve dinini doğru kaynaklardan öğrenmesini sağlayacaksın ki, şuanda yerin dibine girmiş olan iki gruptan birine dahil olmasın.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yunan ordusuna hilafet ordusudur ona katılın yunanlaşın

hrıstiyanlaşın Mustafa Kemal'e ve Kurtluş Ordusuna karşı savaşın diyen kafir ,hain ,yobaz sürüsünün kafirce katlettiği asteğmen Kubilay herzaman yüreklerimizi sızlayın bir acıdır Allah rahmet eylesin nurlar içinde yatsın inşallah.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...