Jump to content

Sık Adet Görme Sorunu Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sık adet görme bir çok kadının muzdarip olduğu kadınsal sorunlar arasında sayılmaktadır. Sık adet görmenin pek çok sebepleri mevcuttur. Sık adet görme sebeplerinin en önemlileri, tiroid, rahimde myom ya da kist veya tümör oluşumu olarak uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Ancak sık adet görme her zaman önemli bir sebebe dayanmayabilir. Sık adet görme şikayetlerinin uzun sürmesi halinde mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmakta fayda vardır.

 

Adet döngüsü (bir adet kanamasının başladığı ilk günden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süre) bir kadında 21 günden kısa 35 günden uzun sürüyorsa bir sorun olduğu varsayılır. Zira kadınların ortalama 28 günde bir adet görmeleri ve adet süreci biterken (3-7 gün) lekelenmelerin olması normal kabul edilir ancak adet süreci bittikten sonra devam eden kanamalar çeşitli hastalıkların belirtisi olabilirler. Bu yüzden kanamaların erken teşhis edilmesi önemlidir.

 

Doktorlar sık adet görme sorunu (polimenore) veya lekelenme problemlerinin altında hormonal düzensizlikler, yumurtalık kistleri, döl yatağını etkileyen herhangi bir olay ve bu hormonları etkileyen tümör oluşumu, rahim içi yer kaplayıcı bazı tümörler, hipertroidi, aşırı kilo alımı veya kaybı, ağır egzersizler, kötü beslenme, stres ve depresyon gibi nedenlerin yattığını söylemektedirler. Sık adet görme sorunu (polimenore) gibi hastalıkların tespit edilebilmesi için normal adet döngüsü dışında kanamalar yaşayan kadınların vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekmektedir ve doktor kontrolünde gerçekleşecek muayene, tahlil ve ultrasonografi gibi yöntemlerle hastalık teşhis edilerek uygun tedavi yöntemleriyle hastanın iyileşmesi sağlanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...