Jump to content

Fuzulinin Su Kasidesi ve Şerhi


turkuaz

Önerilen Mesajlar

Fuzulinin Su Kasidesi ve Şerhi I. Beyit

 

 

 

 

Saçma ey göz eşkten gönlümdeki odlara su

Kim bu denlü duduşan odlara kılmaz çare su

 

 

Ey göz, gönlümde yanmakta olan, her bir kıvılcımı ile beni halden hâle koyan, ayrılık, hasret, özlem ve aşktan kaynaklanan bu ateşe, yangına beyhude gözyaşlarından su serpme!... İçimde ki bu yangın ve ateş zahire ait değildir ki bu yangın su ile sönsün. Senin göz yaşların onu söndürmez, aksine aşk ateşiyle dökülen bu göz yaşları içimdeki yangını söndürmeyeceği gibi, ateşe benzin döküldüğünde parlaması misali, hasret ve özlemimi körükleyecek, içimdeki aşk ateşini büyütecektir.

 

 

Çünkü, böylesine içte yanmakta olan, tutuşan ateşlere, aşk ateşine suyun bir tesiri, etkisi olmaz. Fayda vermez, çare bu değildir… Çare, bu ateşin derdi dermanı ancak sevgiliye kavuşmaktan, bir nefes misali onu içine çekmekten geçer. Sevgilinin ayrılığı ile hırçınlaşan, kendisinden geçip cezbeye kapılan bu yakıcı, kavurucu ateş, ancak ve ancak onu gördüğünde, ona kavuştuğunda sukunet bulup huzura erecektir. İbrahimi (as) aşk ateşi, cananına o zaman gülistan olacaktır.

 

 

Alıntıdır - C. YALDIZ

 

 

 

 

Fuzulinin Su Kasidesi ve Şerhi II. Beyit

 

 

 

Âb-ı gûndur günbed-i devvâr rengi bilmezem

Ya muhît olmuş gözümden günbed-i devvâre su

 

 

Şu benliğimin, yüreğimin, kalbimin, gönlümde ki aşk bahçesinin etrafında dönüp duran gök kubbe midir yoksa sevgilinin mezarımıdır? Benden önce nice aşık-ı sadıkın göz yaşları o mezarı mı suladı yoksa o göz yaşları bir araya geldi de gök yüzünü mü kapladı? İşte o gök yüzünün rengi bu nedenle su rengine mi büründü? Gökten yağan yağmur bu nedenle normal bir su değil de aşkın göz yaşları mıdır? Böylece yeryüzü aşkın göz yaşları ile mi sulanıyor?

 

Bilinir ki her su yatağında aka aka, büyük sulara kavuşur. Öyleyse, sevgiliye yazılan bir sevda mektubu olan bu göz yaşlarım senin mezarına kavuştu, vuslat buldu da, mezarını benim göz yaşlarım mı doldurdu? Yoksa aşkının, sevginin yüceliği bu dünyadan taştı da göz yaşlarım ardın sıra arşa mı çıktı? Gök yüzünü benim göz yaşlarım mı kapladı?

 

Ey gönül gözüme sürdüğüm biricik aşk sürmesi. Gönlümde ki aşk bahçesine diktiğim nadide gül. Sen bana vuslat kapını açmazsan benim feryadım dinmez. Akan göz yaşlarım durmazsa, Nuh tufanı gibi korkarım alemi sel basacak. Ey aşkın menba-ı ve merkezi! Kendim gelemesem de sana vuslata, kavuşmaya çare arayan göz yaşlarımı huzuruna kabul buyur…

 

Alıntıdır - C. YALDIZ

su kasidesi.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...