Jump to content

Pozitif Davranış Ve Sağlık


Melâl

Önerilen Mesajlar

Düşüncenizi pozitif düşünceye, fikre ve hayale odakladığınız zaman, daha iyi hissedersiniz. Pozitif davranış ve iyi sağlık arasındaki bağ, tamamen belgelenmiştir. Temmuz 2003’te Psikosomatik (Ruh ve Beden arasındaki ilişki ile ilgili) Tedavi konusunda, araştırmacılar 300’den fazla sağlıklı insanla duygusal belirtilerini değerlendirmek için 2 hafta boyunca haftada 3 kez görüştüler. Sonra genel soğukalgınlığına neden olan mikrop onlara

gösterildi. Çalışma, pozitif davranıştaki insanların soğukalgınlığına yakalanma olasılıklarının, depresif, sinirli ya da öfkeli olanlara nazaran daha az olduğunu gösterdi. Çalışma aynı zamanda sıkıntılı ve mutsuz insanların, üşütmüş olmasalar bile soğukalgınlığı belirtilerinden şikayet etmeye daha yakın olduklarını gösterdi. Nasıl daha pozitif bir insan olabileceğinizi keşfetme yolları şimdi başlıyor.

1- Stres Tepkilerinizi Tanımlayın

Bunaldığınız sonraki birkaç zamana dikkat edin. Nasıl tepki veriyorsunuz? Sesini yükseltiyor musunuz? Başınız ağrıyor mu? Tırnaklarınızı yiyor musunuz? Aşırı derecede içki içiyor ya da yemek yiyor musunuz? Bir hafta ya da yaklaşık o süre boyunca tepkilerinizi gözlemlemek için yardımcı olacaksa günlük tutun. Bir kere strese tepkinizi belirleyince bundan sonra bunu değiştirmek için yeni bir fikirle nasıl müdahale etmeniz gerektiğini de

öğrenebilirsiniz.

2- Bir Keyif Listesi Yapın

Hakkındaki tutumunu değiştirmeyi düşünebileceğiniz insanlar, yerler ve diğer şeylerin bir listesini yapın. Bunların hepsi size keyif vermeli (örneğin, hayatınızdaki özel bir çocuk, çok sevilen bir tatil yeri, bir dondurma külahı, ya da evcil hayvanınız). Stresli olduğunuzda ya da kendiniz ya da diğerleri hakkında negatif bir tutuma sahip olduğunuzda, dikkatinizi bu listedeki öğelerden birine odaklayın.

3- “Amaan Tekniği”ni Kullanın

Obsesif ya da negatif bir düşünceye angaje olduğunuzda, “amaan” demeyi deneyin ve düşüncelerinizi başka bir şeye çevirin. Keyif listenizden bir şeyleri düşünebilirsiniz, ya da bulunduğunuz odadaki objelerden birine dikkatinizi odaklayabilirsiniz. (Ya da her şeyi olumlu yönden düşünebilirsiniz. Bir trafik kuyruğunda sıkıştığımda ve usanmaya başladığımı fark ettiğimde, yeni düşüncelerimden biri, sabrımı deneme olanağı sağladığı için trafiğe teşekkür etmektir).

4- Başarıya Odaklanın

Her gün başarı ile tamamladığınız beş şeyin bir listesini yapın. Kendimizi başarılı gözlerle gördüğümüz zaman enerji dolarız. Aynı zamanda bir “başarı sembolü” seçin. Bir başarıyı temsil etmek için doğuştan sahip olduğunuz güçle sizin normal olarak her gün yaptığınız bir şey olmalı. Başarı sembolünüz, dişlerinizi fırçalamak, yüzünüzü yıkamak, duş almak, kahvaltı yapmak olabilir. Unutmayın ki, bu sizin halihazırda yaptığınız bir şey, yapmanız gerektiğini düşündüğünüz bir şey DEĞİL. Her gün bunu her yapışınızda, bu başarı hissinden keyif almaya başlayabilirsiniz.

5- Tüm Yıl Boyunca Pozitif Kalın

Bir kere daha pozitif düşünmenin yolunu öğrenince, bu devam eden başarıyı günlük mutluluk ritüelleri yaratarak ve bunu her gün uygulayarak kesinleştirebilirsiniz. Her yeni alışkanlık gibi, bunun da tavrınızda kökleşmesi için düzenli bir uygulama gereklidir.

Bazı fikirler bunları içerir:

 

Günlük ilham veren bir okuma

Minnettar olduğunuz şeylerin bir listesi

10’la 20 dakika arası bilinçli olarak nefes alma ve vermeye odaklandığınız bir zaman boyunca meditasyon

Günlük tutma

Kucaklaşmak, gülümsemek ve sevginizi ifade etmek

 

Tekzip: Negatif, obsesif ve yıkıcı düşünceler, depresyon, anksiyate hastalığı ya da kişilik hastalıkları gibi ciddi bir zihin sağlığı probleminin işareti olabilir. Eğer rahatsızlığınız sürerse, doktorunuzla ya da zihin sağlığınızla ilgilenen kişi ile konuşun.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...