Jump to content

Mevlananın Ülkeye Girişi Yasaklansın


frezya

Önerilen Mesajlar

Mevlana ’nın yaklaşık 741 yıl önce öldüğünü bilmediği anlaşılan Kuveyt milletvekili el Cebri, Mevlana hakkında düzenlenecek olan sempozyumun engellenmesini istedi. El Cebri, “Rumi kendi felsefesini ve kaynağını bilmediğimiz tuhaf fikirlerini yaymak üzere Kuveyt’e gelecek. Gece yapılacak dansa (semah) da sadece kadınları alacaklarını söylüyorlar" dedi. Milletvekili el Cebri, bu sempozyumun İçişleri Bakanlığı tarafından engellemesi gerektiğini söyledi.

 

 

Sosyal Medyada alay konusu oldu

 

 

El Cebri sarf ettiği bu sözlerle sosyal medyada alay konusu oldu. Twitter'de bir kullanıcı "Milletvekili olmak için okuma- yazma bilmek yetiyor. El Cebri’den o zaman ne bekliyoruz" derken, başka bir kullanıcı ise "Kabahat sende değil, seni seçende" ifadelerini kullandı.

 

 

El Cebri yanlış anlaşıldığını "Rumi derken organizatörleri kastediyordum" diyerek kendisini savundu.

 

 

ulusalkanal.com.tr

 

 

Anahtar Kelimeler: Mevlana Kuvety Muhammed El Cebri Yasak

PAYLAŞ

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

MESNEVİ’DEN

“Beyazid-i Bistami bir gün hac yoculuğuna çıkar. Yolda bir ulu erene rastler. Ulu eren Beyazid’in nereye gittiyini sorar. Hacca gitmek istediğini söyleyince, eren kişi Beyazid’in elinden tüm parasını alır ve kendi etrafında yedi kez döndürür. Sonrada eren kişi; “İşte senin haccın tamam oldu. Sen gerçek Kâbe’yi tavaf ettin. İbrahin Kâbe’yi yaptığından beri Tanrı bir gün olsun oraya girmedi. Ama tanrı bir gün olsu işte bu kalpten çıkmadı. Bu dersi alan Beyazid çok büyük bir ders alır ve uluların en ulusu olur…” (Mesnevi. Cilt 1. sy 234-235)“Firavun, dertsiz ‘ben tanrıyım’ demiş, bu iddiası kabul edilmemiş. Hallac-ı Mansur ise dertli bir eda ile ben tanrıyım demiş, uluların en büyüğü olmuş…”( age. Cilt 1. sy 243)

 

 

 

bu sapıklıkları ''biz anlayamazyız aslında onlar birlikte yok olmuşlar sizi gidi cahiller siz anlamazsınız'' dersiniz şimdi.

 

 

biraz da fihi mafih te anlatılan hikayelerden bahsedelim

 

Fihi Mâ Fih’te şöyle bir hikâye anlatır; “Rivayet ederler ki; Peygamber, sahâbeyle bir savaştan gelmişti. Bu gece şehrin dışında yatacağız, yarın gireceğiz şehre diye davul çalın buyurdu. A Tanrı elçisi dediler, sebebi ne? Olabilir ya dedi, kadınlarınızı yabancı erkeklerle buluşmuş görürsünüz; canınız sıkılır; bir fitnedir, kopar. Sahâbeden biri (verilen emri) işitmeyip gitti ve karısını bir yabancıyla buldu. (1)Şems Mevlana'nın 15 yaşındaki cariyesi Kimya Hatun ile evlenmiş, ki kendisi 65 yaşında idi. Bu Kalenderi -hiç bir mezhep bunları müslüman saymamıştır- bu kızcağızı dövmüş ve boynun

u kırıp öldürmüştür! Bu yüzden Konya'dan kaçmıştır!

Peygambere ve onun sahabesinin hanımlarına dil uzatmaktan çekinmeyen bu alçaklar, Allah’ı koyunlarına alıp, onunla cima etmekten de utanmazlar; Şems-i Tebrizi’ye, karısı Kimya Hatun’u bazen Allah olarak, daha doğrusu ona, Allah, karısı şeklinde görünür-dü. Mevlana; bir çadırda Şems’i Kimya Hatun ile oynaşırken gördü. Mevlana oynaşmaları için biraz dışarıda dolaşıp, sonra hocasının yanına geldiğinde Şems; ‘O Kimya Hatun değildi. Yüce Tanrı beni o kadar sever ki, sevdiğim kimse suretinde yanıma gelir. Az önce senin beni halvet halinde gördüğün kadın da Kimya Hatun değildi, Allah Kimya Hatun şeklinde bana gelmişti’ der.(1)------(1)[Fihi Ma Fih, 20. Bölüm, MEB Yay., İst /1990. s. 136-137, Yalnız burada bütün suç Mevlana’nın değildir. Ona malzemeyi hadis kitapları verir. "Rasulullah onları kadınların yanına geceleyin gelmeyi yasakladığı zaman, iki kişi (bu yasağı dinlemeyip), geceleyin evlerine geldi. Her ikisi de evinde hanımının yanında bir yabancı erkek buldu." [Tirmizî, İsti'zân 19, (2713)](2)Eflâkî, Menakıb’ul-Arifin, C.2, s.72

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...