Jump to content

Miyopluk Hakkında Bilgiler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Miyopluk; gözün uzağı görememesi durumudur. Miyoplukta göz küresi normalden daha büyüktür. Bu nedenle göze gelen ışınlar retinanın önündeki bir noktada odaklanır. Emetrop ya da hipermetrop bir göz için, gözün uzak noktası sonsuzdayken, miyop bir gözün uzak noktası 6 m"den daha yakın bir uzaklıktadır.

 

Bu yakınlık miyopluğu derecesine göre değişir. Miyopluk ne kadar ağırlaşırsa, gözün görebildiği en uzak nokta, göze o oranda yaklaşır. Miyopluk hiçbir etkene bağlı olmaksızın 25 yaşına kadar artar. Bu yaştan sonra basit miyopluk ilerlemesini durdurur.

 

Belirtileri: En sık rastlanan yakınma ve belirti miyop kişinin uzaktaki cisimleri net görememesidir. Görme keskinliğinin çoğaltılması için kişi kaşlarını çatar. Bu durumda baş ağrısı ortaya çıkabilir. Miyop kişi okuyabilmek için kitabı gözüne çok yaklaştırmak zorunda kalabilir.

 

Tedavisi: Düzeltici tedavi olarak her iki göze de içbükey (bikonkav) olan mercekler kullanılır. Bu mercekler göze gelen ışınlan birbirlerinden uzaklaştırarak ışınların retinaya odaklanmasını sağlanır.

 

Bazı miyopluk vakaları, gözün saydam ortamlarının kırma gücündeki artıştan kaynaklanır. Bu tip miyopluklara Refraktif miyopluk adı verilir. Refraktif miyopluklara çok az rastlanır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...