Jump to content

Ritm - İç Ahenk...


Renan

Önerilen Mesajlar

Aruzla yazılmış şiirlerin, aruz vezninin karakterinden gelen musikiden, imale ve medlerden ahenk aldıkları bir gerçektir. Fakat Divan tarzı şiirlerdeki ritm, sadece bunlara dayanmaz.

 

Üstün sanatçılar, şiirlerindeki ritmi, mısralarma yerleştirdikleri kelimelerin düzeninden de sağlarlar. Çünkü kelimelerin de kendilerine göre bir ses örgüleri vardır. Bu örgülerdeki ahenk uygunluklarını bir araya getirmek çok önemlidir.

 

 

Genel olarak kapalı-uzun heceyle biten kelimelerden sonra açık heceyle başlayan bir kelime getirildiği zaman, o uzun heceyi istediğimiz kadar çekmek mümkün olur ve bu çekiş, mısrada ses zenginliği meydana getirir. Nef'înin şu beytini bu bakımdan okuyalım :

 

Bir câm, sun Allah için bir kâse de ol mâh için. Tâ medh-i şahinşah için alam ele levh ü kalem Bu beytin birinci mısraındaki câm kelimesinde yapılan medle seste bir kabarma sağlanıyor, bu kabaran âhenge uygun olarak Allah kelimesinin ikinci hecesini, medli ve imaleli olmadığı halde istediğimiz kadar uzatabiliyoruz. Çünkü aslında uzun lolan bu hecenin arkasından için kelimesinin açık olan ilk hecesi gelmektedir.

 

Birinci mısradaki mâh kelimesiyle ikinci mısradaki şahinşah kelimesinin son hecesinde de durum aynıdır. Böylece aruzlu şiirlerde, kulağımıza bir musiki tadı veren ritm meydana gelmektedir. Arzulu yazılmış şiirlerden zevk almak, onun kolaylığına ulaşabilmek için, çok okumak ve onun kültürüne varmak gerektir. Bu da sanıldığı kadar Zor değildir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...