Jump to content

Göz Tansiyonu Neden Olur?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Glokom (Göz Tansiyonu) Göz içindeki Sıvı Basıncının görme sinirine zarar verebilecek düzeyde yükselmesi olarak tanımlanabilir.

 

Glokom (göz tansiyonu), görme sinirlerine hasar vererek, zamanla görmenin yitirilmesine yol açar. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, körlüğe yol açan hastalıklar listesinde glokom (göz tansiyonu), üçüncü sırada yer alıyor.

 

Göz tansiyonu her yaşta görülebilir. Doğuştan, bebeklikte ve çocukluk çağında ortaya çıktığı gibi, 40 yaşından sonra daha sıklıkla görülmektedir. Göz tansiyonu (glokom) Genellikle belirti vermeden, sinsi ilerleyen bir hastalıktır. normal göz muayenesi sırasında her hastanın göz içi Basıncı mutlaka ölçülmektedir. Eğer Basınç yüksekse, hasta takibe alınmalı, göz kontrolleri düzenli yapılmalıdır.

 

Glokom (Göz Tansiyonunun Rirs Faktörleri

 

1. ilerleyen yaş,

2. ailede glokom hastası bulunması,

3. sigara kullanımı,

4. şeker hastalığı,

5. Hipertansiyon,

6. uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı,

7. miyopi ve göz yaralanmaları.

 

Glokomda etkin tedavi sağlayan damla şeklindeki ilaç seçenekleri artmıştır. Tek çeşit damlanın yetmediği durumlarda 3-4 çeşit damla kullanarak, göz içi basıncını gerekli seviyelere düşürebiliyor Bilinmesi gereken en önemli nokta, tedavinin ömür boyu süreceğidir. Tıpkı Hipertansiyon, şeker hastalığı gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Göz Tansiyonu Neden Olur?..

      Açıklığa kavuşturalım Tıp dilinde Glokom olarak da bilinen göz tansiyonu, önceden teşhis ve erken tedavi edilmediği müddetçe, sonucu görme kaybından tutun göz kanserine kadar ulaşabilmektedir.   Sinsi ve rahatsız edici bir hastalık türüdür. Bu nedenlerden dolayı, her sene boyunca düzenli olarak göz muayenesi olup, göz tansiyonunuzu ölçtürmenizde fayda vardır.   Göz tansiyonu, görme kanallarında meydana gelen hasarın oluşturduğu bir dizi durum için kullanılan bir eşlemdir. Göz tansiyonunun e

      , Yer: Göz Hastalıkları

×
×
  • Yeni Oluştur...