Jump to content

Göz Tansiyonu Nedir - Göz Tansiyonu Önleme...


Renan

Önerilen Mesajlar

Genellikle göz içi basıncı ile bot gösteren göz tansiyonu, diğer adıyla ise glokom hastalığı, tedavi edilmediği taktirde göz hücrelerini tahrip eder ve körlüğe neden olabilir.

 

Başlangıçta görme bozukluğu yoktur Harabiyet yıllar içinde yavaş yavaş ilerler Hastalık ilerledikçe görmede ciddi kayıplar oluşur Hasta görme kaybını fark ettiği zaman artık hastalık çok ileri safhadadır

Glokoma bağlı hasarın oluşum veya ilerlemesini arttıran pek çok risk faktörü vardır Yüksek göz içi basıncı bunlardan en önemlisidir Göz tansiyonu ne kadar yüksekse harabiyet gelişme riski o kadar fazladır Diğer risk faktörlerinden en önemlileri; hipertansiyon, diabet, arterioskleroz, migren, reynaud fenomeni gibi damarsal hastalıklar ve kalıtımdır.

 

Normalde, sağlıklı gözlerde ölçülen göz içi basıncı 9-21mmHg arasındadır Ama göz tansiyonu düşük olmasına rağmen glokoma bağlı harabiyet gördüğümüz hastalar ve ayrıca göz tansiyonu yüksek olduğu halde hiçbir harabiyet gelişmemiş hastalar da vardır Sonuç olarak göz tansiyonunun sınırı kişiye ve risk faktörlerine göre değişir.

 

Göz tansiyonunun belirtileri, akut glokomda şiddetli baş ve göz ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme, ışıklar etrafında renkli halkalar görme, gözde kızarıklıktır Hasta hemen doktora gideceği için tanı daha kolaydır Kronik glokomda ise hasta ileri dönemlere kadar herhangi bir şey hissetmez Görme kaybını hissettiğinde ise hastalık artık çok ileri dönemdedir Bu nedenle, 40 yaşın üstündeki kişiler 2-3 yılda bir, ailesinde glokom olan kişiler ise senede bir mutlaka göz doktoruna muayene olmalıdır Erken teşhiste tedavi daha kolaydır ve daha iyi sonuç verir.

 

Göz tansiyonu tanısı çoğunlukla hasta gözlük almak için göz doktoruna muayene olduğu sırada tesadüfen konur Bu nedenle özellikle 40 yaş üstünde görme bozukluğu olan kişiler market veya gözlükçülerden gözlük almamalıdır Bu kişiler göz doktoruna gittiği zaman göz muayenesi sırasında göz tansiyonuna ve göz sinirine bakılacaktır Göz tansiyonundan şüphe edilen kişilere görme alanı, pakimetri, OCT gibi daha ileri tetkikler yapılır, göz siniri hücreleri ve sinir liflerinde harabiyet olup olmadığını araştırır Ancak bütün bu tetkiklere rağmen hastalığın erken döneminde glokomlu göz ile normal gözü ayırmak, glokom tanısı koymak zordur.

 

Glokom tedavisi; ilaç, laser tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere 3 çeşittir Tedavi şeklinin seçiminde erken dönemde ya da geç dönemde teşhis konmuş olması, hastanın yaşı, hastanın düzenli ilaç kullanıp kullanamaması da rol oynar.

 

İlaç tedavisine rağmen göz tansiyonu yüksekse veya göz harabiyet devam ediyorsa cerrahi tedavi uygulanmalıdır Ameliyatın amacı görmeyi arttırmak değil korumak yani göz tansiyonunu düşürmektir Ameliyat sonrası tekrar ilaç tedavisi ve bazen ikinci bir ameliyat gerekebilir Ancak ameliyat yapılmazsa sonuç körlüktür.

 

Glokomda hastaya uygun tedavinin seçilmesi kadar hastanın bu tedaviyi doğru uygulaması ve doktor kontrollerine düzenli gitmesi önemlidir Hastalar genellikle verilen ilacı 1-2 kutu kullanıp iyileştiklerini düşünerek keserler Ancak glokom ilaçları antibiyotik gibi kullanılmazlar.

 

Aynı şeker ve kalp hastaları gibi ilaçlarını doktor değiştirmedikçe veya kesmelerini söylemedikçe ömür boyu kullanmaları gerekir Hipertansiyonu ve şeker hastalığı olan kişilerde glokom da varsa, sinir harabiyeti daha hızlı olacaktır Bu nedenle tansiyon ve şekerin kontrol altında tutulması gerekir

Kolesterol ve lipid seviyesindeki yükseklik damar sisteminde ve buna bağlı olarak göz sinirinin beslenmesinde bozukluğa neden olacağından diyet ve ilaçla tedavi edilmelidir Migren ve el-ayak üşümesi gibi vasomotor bozukluğu olanlar tedavi olmalıdır Yeterli egzersiz, yeterli uyku, taze meyve-sebze yeme, sigara içmeme gibi sağlıklı yaşam için gerekli davranışlar önerilmektedir Ağır psikolojik stresten de sakınılmalıdır.

 

Dünyada ortalama 70 milyon insanda glokoma bağlı görme kaybı olduğu düşünülmektedir, ancak insanların sadece yarısı bu hastalığın farkındadır Göz tansiyonuna bağlı körlüğe kadar gidebilen görme kaybı zamanında teşhis ve uygun tedavi ile önlenebilir Yapılacak tedaviler eski görmeyi geri getiremez, sadece daha fazla görme kaybı olmasını engeller Bu nedenle glokomda erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...