Jump to content

Göz ve Hastalıkları Hakkında Bilmediklerimiz


Elzem

Önerilen Mesajlar

goz_16012014.jpg

 

 

Doğduğumuz günden bu yana sayesinde milyonlarca olaya şahit olduğunuz gözlerinizin yapısını hiç merak ettiniz mi?

Peki, dikkatli olmadığımız takdirde gözlerimizde oluşabilecek problemler hakkında detaylı bilginiz var mı?

İşte gözleriniz hakkında bilmedikleriniz:

Bir gökdoğan kuşu, 5 kilometre uzaklıktan bir güvercini görebilirken; biz, doğanı iyice yakınımıza gelince görebiliriz.

İki farklı göz rengine sahip olmak Heterokromi iris olarak adlandırılır.

Bu durum kalıtsaldır. Büyürken aynı göz rengine sahip olup da sonradan bir gözün renk değiştirmesi ise bir hastalığın belirtisi olabilir, bir göz doktoruna başvurmalısınız. Ayrıca bebekler farklı göz renkleriyle doğarsa ve ailede heterokromi iris hastalığı yoksa, mutlaka göz doktoruna gösterilmesi gerekir.

Göz yuvarlağının içinde ağrılı bir durum oluşunca, gözlerimiz hızlı şekilde iyileşir.

Bazı aşınmalar 24 ve 48 saat içinde iyileşebilir. Gözünüzü kaşıdığınızda oluşan bu dayanılmaz, çekilmez ağrı önemli bir fonksiyondur. Gözünüzde kaşınma ile oluşabilecek bir tahriş enfeksiyon kaparsa bu durum potansiyal olarak körlüğe bile yol açabilir. Bu nedenle gözünüzde böyle bir yaralanma hissederseniz hemen doktora başvurun, enfeksiyonu durdurmak için antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.

Gözlerin de güneş yanığına maruz kalması mümkündür.

Gözlerinizi UVA ve UVB ışınlarına karşı korumak için güneş gözlüğü takmanız önemlidir. Gözlerdeki güneş yanığı ciltteki güneş yanığıyla aynı değildir. Gözleriniz güneşten etkilenince bu uzun ve aşamalı bir süreçte oluşur. Uzun süre güneşe maruz kalma gözün içindeki dokunun kalınlaşmasına yol açar, göz ameliyatı olmanız gerekebilir.

goz4_16012014.jpg

 

Yaşla birlikte görmeniz düzelebilir.

Normalde +3 hipermetrop gözlük kullanıyorsunuz, fakat yaşınız ilerlediğinde şeker gibi görmenizi etkileyen bir hastalığa yakalandığınızda bu durum miyobunuzu artırır ve görmeniz +3’den 0’a düşer ve görme probleminiz yok olabilir. Eğer görmenizde büyük bir değişiklik farkederseniz ne olduğunu anlamak için bir doktora başvurun.

Göz küreniz bir sakız topundan daha küçüktür.

Sakız makinelerinden aldığınız top şeklindeki sakızlar yaklaşık 27-28 milimetre çapındadır. Ortalama bir insanın göz küresi ise 24 milimetre çapındadır.

Gözünüzdeki lensler ise yaklaşık bir bonibon büyüklüğündedir.

Gözünüzde odaklamaya yarayan lensler gözbebeğinin arkasında yer alır. Hemen hemen bir bonibon büyüklüğündedir. Gözünüzdeki lensler aynı bonibonda olduğu gibi kapsül içinde saklanmış proteine sahiptir.

Gözünüzde katarakt oluşması bu bonibonun içinde yerfıstığı bulunması gibidir.

Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.

Beyninizdeki görme merkezleri başınızın alt arka kısmında yer alır.

Eğer sırtüstü sert bir şekilde düşüp kafamızı yere çarparsak geçici olarak kör olmamız mümkündür. Optik sinir gözün arkasında başlıyor ve bir dizi bağlantı aracılığıyla beynin arkasındaki oksipital kortekse görsel imajları naklediyor.

Gözünüzün boyu ne tür bir görüşe sahip olduğunuzun belirlenmesine yardım eder.

Gözlerinizin lens ve kornea fonksiyonlarına ilave olarak, gözkürenizin boyu miyop ya da hipermetrop mu olduğunuzun belirlenmesinde önemlidir. Hipermetrop sorunu olan kişilerin göz küresi normalden daha uzunken, miyop olanların ise normalden daha kısadır. Gözkürenizdeki 1 milimetrelik değişim bile gözünüz için verilecek gözlüğü etkileyecektir.

Gözküreniz siz yaşlandıkça büyür.

Doğduğunuz zaman gözküreniz yaklaşık 16 milimetre çapındadır. Fakat 3 yaşınıza geldiğinizde göz kürenizin çapı 23 milimetreye yükselir. Ergenlik çağınızdayken maksimum boyutuna ulaşacaktır, yani 24 milimetre çapında olacak.

goz1_16012014.jpg

 

Gözünüzü iki odalı bir ev gibi düşünün.

Bir fuaye ve arka odadan oluşur. Fuaye yani öndeki odada kornea ve gözünüz için faydalı besinler içeren göziçi sıvısı ile göze rengini veren iris tabakası bulunuyor. İrisin arkasında ise gözün lensleri var. Lenslerin arkasında arka oda, camsı oda var. Bu odada yumurta beyazının yoğunluğuna sahip olan göz içi sıvısı bulunur. Fakat bu sıvı sudan ve hiyaluronik asitten oluşuyor.

Gözünüz bir beyzbol topuna benzer.

Gözünüzün iki odası vardır ve katmanlardan oluşmuştur. Benzer şekilde beyzbol topunu ortadan ikiye böldüğünüzde katlı olduğunu görürsünüz. Göz küresi iç, orta ve dış katmana sahiptir. Göz küresinin en dış tabakası sklera olarak adlandırılır, gözle görebildiğiniz bölümüdür. Onun altında ise “koriyoid” olarak isimlendirilen kan damarlarının bulunduğu katman vardır. En iç tabaka ise gözün retinasıdır.

Bazı insanların göz rengi koyu iken, bazılarının göz rengi daha açıktır.

Cildinizde renk üreten hücreler olan melanositler, aynı zamanda irisin renk üretiminden de sorumludur. Bazı insanlarda melanosit daha fazla olduğu için göz rengi daha koyudur. Bir insanın sahip olduğu melanosit sayısı onun genlerinde kodlanmıştır.

goz3_16012014.jpg

 

Göz renginiz doğdunuzda daha açıktır.

İrisin renklenmesi doğumda tam olarak gelişmiyor, göz renginin tam olarak oluşması ilk yıl içinde oluyor. Yani doğduğumuzda göz rengimiz şimdikinden daha açık oluyor.

Doğrudan güneşe bakmak kör olmanıza yol açabilir.

Çocukken büyüteç kullanarak bir kağıt parçasını tutuşturduğunuzu hatırlayın. Gözlerinizi güneşe dikip bakarsanız aynı şey başınıza gelebilir. Çünkü gözlerinizdeki lensler retina üzerine düşen güneşin ışınlarına odaklanacak ve retinadaki nokta kalıcı görme kaybına yol açacaktır. Kesinlikle gözlerinizi dikip güneşe bakmayın.

goz2_16012014.jpg

 

Gözünüzün önünde uçuşan cisimler aynı değildir.

Bir insanın gözünün önünde uçuşan cisimler diğer kişininkiyle aynı değildir. 55 yaşın üzerindeki insanlar için, göz önünde uçuşan cisimler retina ve vitröz zar ayrıldığında oluşur. Fakat göz ününde uçuşan cisimler, noktalar pigment ya da kan ya da iltihap sonucu da oluşabilir. Eğer siz de gözünüzün önünde uçuşan cisimler görüyorsanız, mutlaka bir göz doktoruna gidip muayene olun.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...