Jump to content

Müslümanların Müslümanlarla Çatışması Haramdır


Ebru Altan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dünyada Deccal’in taraftarları dururken Müslümanların birbiriyle çekişmesi, birbirlerini aşağıya çekmesi, birbirlerinin kötü duruma düşmesi için elinden geleni yapması Kuran’a uygun değildir. Kuran’a göre Müslümanların çatışması ve birbirlerine düşmesi haramdır.

 

İnkar edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur. (Enfal Suresi, 73)

Allah Kuran’da değil Müslümanların birbirleriyle çekişmesi, tam tersine bir binanın birbirine kenetlenmiş taşları gibi birlikte hareket etmelerini emreder:

 

Şüphesiz Allah, Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever. (Saff Suresi, 4)

Müslümanların birbiriyle çekişmesini zevkle köşelerinden izleyenler, kendi çıkarlarını gözeterek bu oyuna göz yumanlar Müslümanların arasını bulmanın farz olduğunu da görmezden geliyorlar. Bakın Peygamberimiz de hadislerinde müminlerin arasını bulmanın farz olduğunu nasıl anlatıyor:

Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) ashabına: “Ey Ashabım! Nafile oruç tutmaktan ve sadaka vermekten ve namaz kılmaktan daha faziletli bir amelî size söyleyim mi?” buyurduklarında Ashab: “Evet ey Allah’ın Resulü” dediler. Peygamber şöyle buyurdu: “Aralarında düşmanlık olan iki müminin arasını bulmaktır. O müminlerin arasını açmak dini traş etmektir.” (Tergib ve Terhib, c.5/379-2)

 

”Birbirinize buğz etmeyiniz. Birbirinize haset etmeyiniz. Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinizle alakayı kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz. Bir Müslümanın kardeşini 3 günden fazla terketmesi haramdır. (Buhari- Müslim- Riyaz üs-salihin sayfa-930)

 

Peygamberimiz (sav); ”Size namaz, oruç ve sadakadan daha üstün birşey göstereyim mi?” buyurdu Evet ya resulullah dediler. Peygamberimiz (sav) arabulmak, barıştırmaktır. Çünkü aranın bozulması dargınlık saçı kökünden kazır demiyorum, dini kökünden kazır, dini yok eder diyorum buyurdu” (Tirmizi kıyame-56)

 

”Bir müslümana din kardeşini 3 gün 3 geceden fazla terketmesi haramdır. Bu dargınlıkta karşılaştığında ilk defa selam verip barışan en hayırlı olandır. (Buhari, Müslim-Riyaz üs- Salihin-sayfa-946)

 

(Ameller, pazartesi ve perşembe günleri Allah’ü Teâlâ’ya arz olunur. ”Allah (cc) kendine şirk koşmayan herkesi bağışlar. Ancak kendisi ile din kardeşi arasında dargınlık olan kimseyi barışmadıkça bağışlamaz. (Müslim- Riyaz üs-Salihin- sayfa -946)

“Birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerine şefkat hususunda mü’minler âdeta tek bir beden gibidirler. Ondan bir uzuv şikayet ederse, uykusuzluk ve ateşle vücudun diğer uzuvları da ona iştirak ederler. (Buharî, Salât, 88; Müslim, Birr, 65.)

 

“Mü’minin mü’mine bağlılığı, parçaları birbirine bağlayan bir tek bina gibidir.” (Müslim, Birr, 18.)

Dünyada Müslümanlar bu kadar eziyet görürken, ülkelerinden sürülürken, Müslüman çocuklar yetim bırakılırken bir de Müslümanların birbirlerine düşmesi onların ihlasına ve samimiyetine yakışmaz ve bu onların vicdanına da sığmaz. Müslümanların kurtuluşu ancak İslam Birliği ile mümkündür. Bunu da lider olarak başaracak ülke Türkiye’dir. Bu yüzden aynı ideali benimseyen, aynı Kuran’a uyan, aynı hak davada yürüyen müminlerin birbirlerine sonuna kadar destek olmaları gerekir. Ortaya atılan bu fitne Müslümanların aklıyla hemen söndürülmelidir. Aksi taktirde iki taraf da Kuran’a ve sünnete uymadığı için bu çekişmede kazanan taraf olmayacak, her iki taraf da kaybedecektir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazıyı arapçaya çevirip 1.Dünya savaşında ingilizlerle macmahon anlaşması yapan araplara okutmak lazım ...

 

Günümüz Arapçı yobazlarına göre böyle bir anlaşma imzalanmamış. Bizim resmi tarihimiz sözde yalan ya! Dünya tarihi de yalan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...