Jump to content

Blefarit Nedenleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Blefarit, göz kapağı kenarlarının, hem seboreik dermatiti hem de bakteri enfeksiyonunu içeren bir iltihabıdır. Kirpiklere yakın guddelerde aşırı yağ üretildiği zaman bakteri üremesine müsait bir ortam gelişir. Bunun sonucu, rahatsızlık veren ve çirkin görünen bir enfeksiyondur, fakat görmeyi engellemesi çok nadirdir.

 

BELİRTİLERİ:

Yapışkan, kabuklu ve kızarmış göz kapakları;Kaşınan, yanan, şişmiş, göz kapakları;Konjonktivit;Göz kırpma sırasında gözde pürüzler varmış gibi bir duygu;Kirpiklerin dökülmesi.

 

Blefaritli kişiler genelde sık sık arpacık ve şalazyonlar çıkaran kimselerdir. Ağır vakalarda tahriş nedeniyle kornea ülseri (yarası) meydana gelebilir.

 

TEŞHİS

Eğer göz kapaklarınız kızarır ve tahriş olursa ve kabuklaşan bir akıntı yapıyorsa, sizde blefarit olabilir. Sabahları gözlerinizi açmak için zorlamak zorunda kalırsanız paniğe kapılmayın.

 

Geceleri göz kapaklarından gelen yapışkan akıntı gözlerin kapanmasına ve yapışmasına yol açar. Ağır vakalarda göz kapaklarının kenarlarında küçük yaralar meydana gelebilir ve kornea çizilebilir. Göz doktorunuza danışın, kendisi ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

 

TEDAVİ

Blefaritin tedavisinde göz kapaklarını dikkatle te-mizlemek önemlidir. Sabahleyin sıcak su ile kompres yapın. Bu kabukları gevşetecektir. Ondan sonra gözlerinizi, sulandırılmış bebek şampuanına batırılmış pamuklu çubukla yavaşça ovuşturun. Bu kabukların çözülüp çıkmasına ve göz kapağının normal duruma gelmesine yardımcı olacaktır.

 

İLAÇ

Doktorunuz enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve şişkinliği azaltmak için hem antibiyotik, hem de kortikosteroid içeren bir merhem verebilir. Şayet lokal tedavi başarısız olursa ağızdan antibiyotik tedavisi tavsiye olunabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...