Jump to content

Entropiyon ve Ektropiyon Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Bunlar genellikle yaşlanmaya bağlı sorunlardır. Entropiyonda üst veya alt göz kapağı içeri döner, böylece kirpikler gözü tırmalar. Ağır vakalarda korneada sıyrık veya yara meydana gelebilir.

 

BELİRTİLERİ:

Kirpiklerin gözü tırmalaması;Aşırı göz yaşarması;Göz tahrişi ve sabah kalkıldığında gözde birikme.

 

Ektropiyon, bunun tersi olan sorundur ve çoğu zaman kas zayıflığının sonucunda meydana gelir. Göz kapağı dışarı döner, bazen göz yaşlarının gözdeki görevini yapmak yerine dışarı akmasına yol açar.

 

Bu durumlar genellikle yaşlanma sonucu olmakla birlikte, ektropiyon, atopik dermatit gibi veya lupus erithematosus gibi başka bir hastalığa bağlı da olabilir.

 

TEŞHİS

Entropiyonun ilk belirtilerinden biri sabahleyin gözde aşırı birikim ve tahriştir. Genellikle, günün ilerleyen saatlerinde açılır. Rahatsızlık ilerledikçe durum daha sık tekrarlanabilir. Kirpiklerinizin içeriye göze doğru döndüğünü farkedebilirsiniz.

 

Ektropiyonda alt göz kapağının sarkarak gözden uzaklaşır gibi olduğunu farkedebilirsiniz, bu durum gözyaşlarının gözde görevini yapıp göz tarafından emilmek yerine gözden dışarıya akmasına yol açabilir.

 

Her iki durumda da göz doktoru gözü muayene etmelidir. Başlangıç safhalarında entropiyon ayakta durduğunuz veya oturduğunuz zaman çok belirgin olmayabilir. Dolayısıyla, doktorunuz sırtüstü yatıp kuvvetle gözünüzü kırpmanızı tavsiye edebilir.

 

TEDAVİ

Ektropiyon gözyaşlarının gözlerden dışarı akmasına yol açarsa gözde kayganlığı sağlamak için az gözyaşı kalır, bu nedenle korneanın suni gözyaşları ve yağlayıcı merhemlerle nemli tutulması gerekebililir. Sıklıkla geceleri nemliliği gözün içinde tutmak için koruyucu bir plastik muhafaza takılır.

 

Her iki durumda, cerrahi yoldan, göz kapaklarını yerinde tutan adaleleri sıkılaştırmak oldukça basittir ve genellikle hastaneye yatmadan lokal anesteziyle yapılabilmektedir.

 

Ektropiyonun nedeni başka bir hastalıksa ilk yapılacak şey o hastalığı tedavi etmektir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...