Jump to content

Bakterilerin Temizlik Hizmetleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Günümüzde hızla ilerleyen teknoloji maalesef kendi artıklarını temizlemede aynı hıza ulaşamadı. Yüzyılımızda sanayileşmenin belli merkezlerde yoğun şekilde birikmesinin sebeb olduğu çevre kirliliği, insan sağlığını tehdit etmeye başladı. Çevre kirliliğini önlemede başarılı bir adım Federal Almanya Hükümeti tarafından atıldı. Giderek azalmakta olan ormanlarını kurtarmak için hükümet 53 profesörden müteşekkil bir araştırma ekibi kurdu.

 

Tabiatın kendisine has temizlik mekanizmasından faydalanan Alman Hoechst AG firması kirli suları ve artıkları temizlemede çok müessir bir metod geliştirdi.

 

Çevre korunması için ayrılan paranın % 5’ine tekabül eden 330 milyon mark, bu metodu kurmak için harcanarak kısmen muvaffak olundu. Lağım sularından içme suyu elde etmede ve kirli organik artıkları temizlemede kullanılabilen ünitenin adı Biyoreaktördür. Çalışma metodu tabiatda milyonlarca yıldan beri sürdürülen bir faaliyetin taklidinden başka bir şey değildir. Biyoreaktörde temizleyiciler olarak umumiyetle zararlı zannedilen bakteriler kullanılır.

 

Bakteriler organik maddelerle beslenip, bunları bünyelerinde kullanabilecekleri küçük parçalara ayırırlar. Veya bu organik maddeleri okside ederek enerji hasıl ederler. Reaktörlerde de bunun aynısı yapılır. Organik bakımdan kirli artıklar bakterilerin yemesi için bulundukları odaya dağıtılır. Bakterilerin ideal faaliyet gösterebilmeleri için de odaya oksijen ve aktif toz odun kömürü gönderilir. Zira bakterilerin bu işi yapabilmeleri için oksijene ihtiyaçları vardır. Ayrıca odaya gönderilen aktif odun kömürü, tiksindirici ve zehirli kokuların biyoreaktörden uzaklaştırılmasında yardımcı olur.

 

Bu şekilde lağımdaki zararlı artıkların % 95’ i temizlenebilir. Bakterileri öldürücü bazik ve asidik solüsyonlarıyla ağır metaller, lağım akıntısı reaktöre gönderilmeden önce filtre edilip uzaklaştırılır. Dev kulelere benzeyen bu fabrikaların diğer bir hususiyetleri de rahatsız edici koku ve gürültü çıkarmamasıdır. Biyoreaktörlerin yanında kirli lağımdan civayı uzaklaştıran ek üniteler de kullanılarak verimlilik seviyesi artırılmaktadır.

 

İnsanoğlu Yaratıcı’sının verdiği ilhamla daha yeni yeni bu bakterilerden faydalanabilmekteyken, bu temizleme ameliyesinin milyonlarca yıldır tabiattaki hassas dengeyi ve nizamı bozmadan sessizce yürütülmesi düşündürücü değil midir?

 

Celaleddin DURUSU

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...